( ggallo | 2021. 05. 29., szo – 19:03 )

De amíg nem váltják át a bitcoin tulajok valami bárhol, bármire elkölthető pénzre, addig valójában, igazából nincs sok pénzük (csak elméletben van). Vagy ezt rosszul gondolom? Én úgy vagyok, hogy akkor van sok pénzem ténylegesen, ha bármikor, bármit megvehetek belőle, azonnal.

A kérdés az, hogy azok - akik elvileg jól jártak eddig - megelégszenek-e bármikor a pillanatnyi árfolyammal és átváltják a bitcoin-jukat, vagy telhetetlenek, és bent hagyják "lesz még az az árfolyam még magasabb" alapon. És akkor, amikor valamiért összeomlik az árfolyam (mert nyilván el fog jönni ez a pillanat, a vita csak azon megy, hogy nagyon alacsonyra, vagy nullára esik az értéke), arra gondolnak majd, hogy "végül is csak 100 USD-t tettem bele régen, így csak annyit buktam", vagy arra gondolnak, hogy "basszus, tegnap kellett volna kivenni, mert buktam X tízezer USD-t"?

Engem az érdekelne, hogy akinek van bitcoin-ja, az hogyan dönti el, mikor váltja át? Persze abban az esetben, ha nincs kényszerhelyzet (nem muszáj gyorsan elkölthető pénzhez jutnia valamiért), hanem csakis a szabad akaratán múlik az átváltás.

A másik, ami foglalkoztat elméleti síkon ezzel kapcsolatban, hogy ha aránylag rövid idő alatt aránylag sokan gondolják úgy (egy hír vagy esemény után), hogy most váltom át tuti ami biztos (és ez túlkínálatot idéz elő, ami az árfolyam esését eredményezi), akkor milyen mértékű lesz az az esés?