( pink | 2021. 05. 26., sze – 16:18 )

Ez a mögötte álló gazdaság a fedezet szerintem már régen csak duma, amit az apukák mesélnek a kisgyereküknek egy tavaszi séta során. A pénz értéke a vele szembeni bizalom miatt változik. Egy gazdaság teljesítőképességét nem is lehet egzakt módon mérni, és az is esetleges. Bármi történhet, és akkor holnap már nem annyi, mint gondoltuk.
A bizalom és kiszámíthatóság a kulcs szerintem.

Kell felügyelet: a kriptodeviza illetve a ,,nemzeti" bankok alóli kivonulás nem azt jelenti, hogy nincs felügyelet. Azt jelenti, hogy kiszámítható, átlátható, ismert viselkedés van. Ha úgy tetszik, algoritmikus, egzaktul formalizált felügyelet van, amiből levezethető, hogy a gazdaság szereplői mit tehetnek meg és mit nem. Ellentétben az ,,állami" felügyelettel.
Pont a hiperinflációt lehet elkerülni a coin kibocsátás korlátozásával (,,bányászat"), hiszen nem lehet egy puszta döntéssel akármennyi pénzt kibocsátani. Nem tud egy hatalom vagy gazdasági érdek önkényesen beavatkozni és monetáris politikával az állampolgárokat meglopni, illetve gazdálkodási hibákat elfedni. Vagy akár egy krízishelyzetben a fizetőeszközét elértékteleníteni.

Számomra az is durva, hogy pénzmosás elleni harcnak mondva simán belenézhetnek a számlaforgalmadba illetve a hatóság akár zároltathatja is a számládat. Milyen alapon?