( gee | 2021. 05. 26., sze – 16:03 )

Mondjuk, hogy miféle értékkel bír önmagában, amivel az arany, egy ingatlan, vagy akár egy Tesla-részvény igen, azt még itt senki nem tudta megválaszolni.

Azt nem értitek, hogy az égvilágon semminek nincs értéke önmagában.

Minden annyit ér, amennyit a piacon kapsz érte, ha el akarod cserélni valami másra. Vannak dolgok, amiket könnyű eladni vagy elcserélni, más dolgokat nehezebb.

Pl. egy lakatlan szigeten ahol egyedül van a hajótörött, vagy a sivatag közepén, mikor épp a szomjhalált próbálja elkerülni, egy láda arany vagy egy köteg Tesla részvény teljesen értéktelen. Ugyanígy, egy ingatlannak is akkor van olyan értéke, amire gondolsz, ha épp keresnek azon a helyen ingatlant mások. Pl. itt, Londontól nem messze egy ház tipikus ára olyan fél millió és egy millió font között van. De ha elmegy valaki északra, akkor vannak olyan települések, ahol több utcányi üresen álló ház van, mert senki nem akar ott lakni. Pár éve egy cikkben azt olvastam, hogy 7500 fontért lehetett volna akkor megvenni egy ilyen házat az üres utcában... csak éppen senkinek nem kellett ennyiért sem.

Ez ugyanígy igaz a pénzre is. Volt idő, amikor 2 pengőért lehetett egy pár cipőt venni. De az nem a papírcetli értéke volt, csak egy megegyezés. Az emberek elfogadták, hogy az a színes papírcetli ér egy pár cipőt. Aztán a világháború után hirtelen nem fogadták el. Biztos ti is láttatok fényképeket, amelyeken pl. a német birodalmi márka papírpénzt az utcaseprő söpri össze halmokba az utcán.

Na. A BTC ugyanez. Ennek sincs saját belső értéke, ahogy a forintnak sem, a dollárnak sem és az aranynak sem. Csak éppen ha el akarod adni, akkor mégis találsz olyan embert, aki megveszi tőled a BTC-t is, a forintot is, a dollárt is és az aranyat is. Mert a piac szerint van valamennyi értéke mind a négynek. És persze a piac véleménye folyamatosan változik. Az egyik esetében kis lépésekben, a másik esetén meg nagy lépésekben.