( TCH | 2021. 05. 26., sze – 11:06 )

Pontosan ezzel a gondolatmenettel lehet ordas nagyot bukni, jó termékkel is. Mint ahogy azt az ábra is mutatja a számítógép-piacon. :)

Utólag könnyű okosnak lenni. A pillanatnyi piaci többség nem feltétlen jelent jövőbeli hegemóniát is, nézd csak meg az internet explorert, valaha 95%-a volt.

Ha egy (értelemszerűen nem csak 2 szereplős) piacon 50%-od van, az semmiképpen nem elhanyagolható. Akkor is, ha ezer terméket adtok el összesen, meg akkor is, ha egymilliárdot. A probléma ugyanis az, hogy a behozhatatlan előnyöket pont akkor lehet megcsinálni, amikor még elég kicsi a piac. Ha már az elején több pénzed van fejlesztésre, marketingre (marketing != reklám), sales-re, stb., akkor a többiek csak még nagyobb hátrányba kerülnek veled szemben. Kamatos kamat, nagyra nyíló olló, mittudomén.

Ha ez így van, akkor mi történt az explorerrel? Ők megcsinálták a "behozhatatlan" piaci előnyüket, aztán mára mégis eltűntek. Vajon nem azért, mert a behozhatatlan piaci előnyüket (~95%) akkor csinálták, amikor még viszonylag kevesen interneteztek és utána meg csesztek fejleszteni a platformot, így a folyamatosan érkező új internetezők már inkább mást választottak? És nem az egyetlen eset az övék. Csekkold le ezt a videót: http://www.youtube.com/watch?v=vr4q8u-asnI Látszik, hogy hogy ugrált a piaci dominancia egyik cégtől a másikig a smartphone OS piacon; PalmOS, Symbian, végül Android. Nagyon nem mindegy, hogy mekkora a piac, mert nem mindegy, hogy mennyi erőforrást igényel az, hogy dominanciát vívj ki magadnak. Nehéz dolga lehetett egy akkora cégnek, mint a google a feltörekvő smartphone OS piacon? Vajon őket most már nehéz lenne lenyomni? A válaszokat rád bízom.

Hogy a fogyasztó szemszögéből is megnézzük a gondolatmenetet: van az irodában egy számítógép. Akarsz venni egyet otthonra. Mit veszel? Egy olyat, amit már ismersz, és a munkahelyről hazalopott szoftver is menni fog rajta?

Ez mondjuk lehet egy szempont.

Vagy egy másikat, amivel ugyan profibban lehet zenét szerkeszteni, de drágább, kevesebb van belőle, és a szomszéd Pistike sem ért hozzá, nemhogy te.

Ez viszont már nem állja meg a helyét. Épp fentebb írtam le bolondnak, hogy a PC hosszútávon pont, hogy drágább volt a kierőszakolt tápolás miatt, mint a konkurensek. Azt meg ugye te sem gondolod komolyan, hogy egy Apple géphez annyira érteni kellett? Pont azért szeretik nagyon sokan, mert bekapcsolják és működik.