( Ritter | 2021. 05. 24., h – 12:09 )

"Hanem azért, mert a felsorolt rendszerek valójában nem voltak egyszerűen elérhetők a nagyközönség számára, és nem voltak könnyen beüzemelhetők."
Egy korabeli Macintosh beüzemelésében mi volt a nehéz? 
Vagy egy Silicon Graphics Indy-ben amit bekapcsoltál és működött? A beállítások kezelése barátságosabb volt Windowson, DOS meg... az szerintem minden volt csak nem felhasználóbarát. Egy mezei hangkártya memóriacsatornájának, megszakításának user általi állítgatása és többi részegységgel való ütközés elkerülése mitől lenne felhasználóbarát? Az összes többi gép ezt out-of-box adta a usernek. Ha nem működött valami milyen supportot lehetett felhívni? Volt ugyan készre szerelt gyártói PC, de szerintem nem az lehetett a meghatározó. Legalábbis erre következtetek abból, hogy részegységgyártók mint Asus, Gigabyte, MSI ... ma is virágzó nevek még a brand PC-t többsége eltűnt, csak Dell, HP maradt és Kína miatt a Lenovo(IBM). 

Szerintem a valódi ok a piac manipulációja. Arról tanultunk például, hogy minden reklámot akár tévé akár újságreklám amiben ott volt az "Intel inside" teljesen kifizetett az Intel a gyártójának. Valószínűleg a Microsoftnak is voltak hasonló húzásai.

"1998 magasságában kiába volt KDE 1.0 meg társai, a 14.4k-s meg 56k-s modemen letölthető, 1 hét alatt beüzemelhető rendszer nem volt alternatívája az MS Windows-ának, amit megvett bárki a boltban CD-n, majd az említett módon (magyar nyelven)"
Szerintem Magyarországon a Windowst sem a boltban vették akkoriban, hanem volt az ismerős Sanyi, aki kiírta CD-R-re. Ezzel az erővel más rendszert is letölthetett volna és azt is kiírhatta volna. 

Talán az egykori román elnök mondta ki a kulcsmondatot 2007-ben: Bill! Köszönjük, hogy lophattunk!
De ez nem a felhasználóbarát Windowsról szól, hanem egy szürkegazdaságról amiben a Microsoft is érdekelt volt.