( therion | 2021. 05. 23., v – 23:35 )

Az államok biztosítják azt, hogy a pénz pénz tudjon lenni. Ha tisztában lennél a pénz keletkezésének a történetével, akkor értenéd, hogy ez miért fontos. Mert tetszik nem tetszik a pénz csak úgy tud pénz lenni - mivel nincs saját önálló értéke - ha valaki garantálja az "értékét".

Csak a nominális értékét. Igen, az államok garantálják, hogy pl. az 1 dolláros bankjegyet mindig nominális értéken számolják el. Azt már nem, hogy kapsz majd érte kiflit a boltban.

Ha tudnád, hogy működik a pénz, nem írnál ilyen marhaságokat. Azt a pénz, ami nincs forgalomban, azt darabra tartják nyilván, nem értékben. -> Mert az nincs neki. Elektronikus pénz meg - lehet újat mondok - hitelfelvétellel keletkezik, és a hitel visszafizetésével megsemmisül.

  1. A pénz legnagyobb része virtuális. Példa: Az összes jelenleg forgalomban levő dollár (bankjegy és érme) értéke ($2.04 billió) alig fedezné csak a legutolsó segélycsomagot ($1.9 billió).
  2. A pénzt a kormányok számolatlanul gyártják pillanatnyi politikai hisztériák kezelésére. Példa: Itt van egy grafikon a teljes amerikai pénzállomány alakulásáról. Nézd meg hogyan alakul a görbe 2020-ban.