( ggallo | 2021. 05. 23., v – 20:42 )

Azért az oprendszer általános (hétköznapi felhasználó szemszögéből nézett) "jóságát" nem csak a kernel tudásában vagy a rendszer stabilitásában esetleg képességeiben kell nézni szerintem. Hanem a felhasználói élményben (is).

A Windows 9x, de még az XP idejében sem volt az Apple gépein kívül a nagy publikus számára elérhető és használható grafikus felületű rendszer. Talán a Windows 7 idejében volt már olyan szinten a Linux GUI, hogy Átlag Pista elé is le lehetett (volna) tenni. Márpedig a számítógépet (munkához) használók nagy része nem informatikus, IT hobbista, vagy hasonló, hanem sima egyszerű ember, akinek a gép munkaeszköz. Ergo nem lett volna túl sikeres a javarészt parancssoros kezelés...

És ilyen forma "felhasználó élményben" nem volt igazán konkurenciája a Windows termékvonalnak (mert ugye az Apple OS-ei csak Apple hardvereken voltak használhatóak, egyéb - olcsóbb - hardvereken nem), a Linux világ meg nem a GUI tökéletesre csiszolásában jeleskedett.

Lehet, hogy a "komoly" munkákat mindenféle egyedi rendszert futtató, csillió dollárba kerülő workstation-on végezték, de a számítógépet használó dolgozók túlnyomó többsége előtt "olcsó" PC volt az asztalon, és nem elsősorban azért, hogy Windows-t használhassanak, hanem azért használtak Windows-t, mert az "olcsó" PC-n az volt az elérhető legkomfortosabb rendszer a tömegek számára. Meg valamiért ezek a komoly munkaállomás OS-ek valahogy eltűntek a süllyesztőben. Egyedül az Apple rendszere maradt meg, főleg grafikai és videós vonalon, de újabban abból is sokan kezdenek átpártolni nem-Apple rendszerre annak zártsága (úgy hardver mint szoftver) miatt.

Olyan ez mint a leges-legnagyobb világslágerek: nem abból lesz ilyen, aminek sok szakaszos, mélyen szántó tartalmú a szövege és cizellált a zenéje, hanem aminek két-három szavas tőmondat a refrénje és egyszerű ütem a muzsikája, így mindenki meg tudja érteni-jegyezni...