( nagy_peter | 2021. 05. 18., k – 17:24 )

Ez alapján az arany is egy piramis játék, hiszen csak addig működik, amíg van új belépő. A polcon álló aranyrúd önmagában nem termel semmielyen értéket. Az adja az értékét, hogy már hosszú ideje van rá stabil kereslet. Ha nem akarnák új belépők is megvásárolni, akkor elveszne az értéke is. 

A Bitcoin az aranyhoz képest új, nem ismerjük, hogy 10-20-30 év múlva menynien akarnak vásárolni belőle, hány helyen fogadják el. Ez alapján kockázatosabb értelemszerűen, hiszen az, hogy most sokan akarják birtokolni, nem garancia arra, hogy ez 20 év múlva is így lesz. Azonban mivel a fekete piacon elfogadott most is, valószínűleg később is az lesz. Amíg elfogadják, addig lesz olyan is, aki pénzért megvásárolja, és így valamekkora értéke mindig lesz. 

Annyi van belőle, amennyit már kitermeltek ->  Tényleg? Szerintem meg vásárolják. A bányászok, amit "kitermelnek" az kb. a bérük. Nevezhetjük bankköltségnek, amit persze közvetve a "befektetők" fizetnek.

Az aranyat is a többség vásárolja. Az újonnan kitermelt arany ára pedig a bányászok és a bányatulajdonosok fizetsége. A lényege az, hogy a mennyisége korlátozott, és akár vásárolva, akár bányászva jutsz hozzá, egy korlátozott számban elérhető mennyiségből tudsz magadnak szerezni. Nem tudsz többet birtokolni belőle, mint amennyit már korábban kitermeltek belőle. 

Minden további mennyiség kibányászásához egyre nagyobb erőforrások szükségesek - Ez marhaság. Az egész rendszer egy hülyeség. Az összes kriptovaluta tranzakció adminisztrálásához kb. egy okostelefon kapacitása is elég lehetne. Ez inkább egyfajta reakció a felszaporodott bányászokra.

Na ez tényleg marhaság. Nézz utána, hogyan lehet új blokkot "bányászni". Egyre nagyobb adatmennyiségen kell végrehajtani ugyanazt a műveletet, amit korábban is kellett, így egyre tovább tart ugyanazzal a kapacitással végrehajtani záros időn belül. Képzeld el úgy, mint ha minden nap ZIP-elni kellene egy fájlt, de minden nap 1 MB-al nagyobb lenne a forrás fájl. Maga a ZIP művelet ugyanaz, de az egyre nagyobb állományon egyre tovább tart végrehajtani.

Piaci trendek határozzák meg az árát -> Rohadtul nem. Van valamennyi ingadozás, de mivel muszáj folyamatosan bővülnie (piramisjáték), ezért az árfolyam és a kapitalizáció folyamatosan nő. Amint tartósan megáll -> össze fog omlani.

Szerintem nem kell bővülnie, a folyamatos bővülés csak az árat hajtja felfelé. De ez így van az aranynál is. Ha mindenki aranyat akar venni, felmegy az ára, ha pedig épp nincs rá kereslet (vagy jobban megéri másba fektetni), akkor sokan eladják, és lemegy az árfolyama.

Befektetésre pedig kockázatos a Bitcoin. Nem tudni, hogy mi az az árfolyam, amit akkor is fog tudni tartani, ha elmúlik körülötte a felhajtás.