( hajbazer | 2021. 05. 13., cs – 11:39 )

Meglepődni nem lepődöm meg, csak felháborítónak tartom.

Tisztességesen is lehet profitorientáltnak lenni és valódi igényeket kielégíteni, birkacsődítés és hazudozás helyett.

A tudatos vásárló az, aki az ilyen folyamatokat leginkább megállíthatná.

A tudatos vásárló nem tudja megállítani ezeket a folyamatokat, amíg kisebbségben van. Ez pont ugyanolyan, minthogy az ember 80%-ának jó a szar, igénytelen, hulladék tévéműsor is, a másik 20% meg szeretne értelmes műsorokat, de mivel nincs többségben és közvetlen befolyása sincs a tévéműsorokra, ezért marad a szenny. Ez a demkorácia és a piacgazdaság egy korlátja, ami azon alapszik, hogy nem mindig a többségi vélemények, viselekdésminták a legelőnyösebbek az egész társadalom számára. Itt jönne be állam bácsi, aki (ideális esetben) a társadalom érdekét védi és avatkozik be. A társadalomnak pedig nem érdeke, hogy átbasszák, ugyanúgy, ahogy a tudatos kisebbségnek sem érdeke.

De a vásárlók többsége azért van hülyének nézve mert lehet.

Az áldozathibáztatásra (amit jól sejtettem, hogy ismét előkerül) egy hasonlattal válaszolnék: Túl alacsony a kerítésed és az ablakot is nyitva hagytad, mert hülye™ vagy™, én pedig profitorientált™, tehát átmászok a kerítéseden, bemászom az ablakon, majd ellopok tőled tízezer forintot. Cserébe ott hagyok valamilyen olcsó kínai szart, amit néhány bekapcsolás választ csak el az elektronikai hulladéktól. Te feljelentesz a rendőrségen, bíróság elé kerül az ügy. Kiderül, hogy ezt ezer emberrel megcsináltam. Én pedig győztesen™ jövök ki a perből az által, hogy kapok érte 20000 Ft jelképes büntetést (miközben 10 milliót kerestem rajta), utána pedig felajánlom, hogy kedvezményesen vásárolhatsz tőlem további elektronikai hulladékokat, kárpótlásképpen. - Jelenleg ez történik most az eMAG-gal.

De nincsen így, így jönnek az ilyen mondvacsinált, izzadtságszagú büntik, amik rendszerint olyan léptékűek, hogy egy nagyobb cég körberöhögi.

Ezzel annyit mondtál, hogy szarok a törvények és túl alacsonyak a büntetések. Ebben egyetértünk. Minden bírságként kiszabott összegnek minimum annyinak kellene lennie, mint az extraprofitnak, amit a tisztességtelen üzleti magatartással a tisztességes módon kiérdemelt profiton felül összehajhászkodtak. Tehát itt pl. minden félrevezető árcédulával eladott termék utáni profit. Nem hiszem, hogy ezt a 200 millió fedezi, mikor csak a tavalyi black friday alkalmával (egy nap alatt!) 6,9 milliárdos forgalmat bonyolítottak.