( locsemege | 2021. 04. 13., k – 21:00 )

Gazdasági kapcsolatok nyilván vannak, azok nélkül nagyjából Észak-Korea lennénk. A különbség a politikai függés. Ha az USA azt mondja, ne merjünk az oroszoktól fegyvert venni - nyilván a pénzt lapátoljuk az USA-nak, az oroszokat meg ne juttassuk forrásokhoz - akkor sem, ha az orosz fegyver olcsóbb, akkor mi engedelmesen megszívtuk, s megvettünk valamit drágán, miközben megvehettük volna akár olcsón. Ugyanez a palagázzal. Sőt, az USA elvárja tőlünk a szövetség fejében, hogy ha ő kereskedelmi szankciókat vet ki egy állam ellen, azokat mi is kivessük, holott nekünk semmi konfliktusunk nincs az adott állammal, s nyilván ezeken a szankciókon csak bukunk.

A dolog külön pikantériája, hogy az USA foggal-körömmel ragaszkodik ahhoz, hogy az adatátviteli, mobil kommunikációs infrastruktúrát ő szállítsa. Azon túl, hogy ez megint neki üzlet, Magyarországnak stratégiailag elhibázott egy ilyen döntés az USA adatéhségének ismereteiben. Ez nemzetbiztonsági kockázat. A Microsoft, Google, Apple, Facebook, Intel, AMD mind amerikai cégek. A végpontokon tehát mind software-esen, mind hardware-esen amerikai technológia van, s ha ebben nincs semmilyen diverzifikáció, akkor a közvetítő láncban is.

Jegyzem meg, itt az amerikaiak hallani sem akarnak diverzifikációról, érdekes módon ennek a szónak a nagyszerűségére elsősorban az orosz földgáz vs. amerikai palagáz kapcsán ébrednek rá.

Tehát van jó diverzifikáció és rossz diverzifikáció, s azt, hogy melyik a jó, melyik a rossz, az USA definiálja.