( uid_6201 | 2021. 04. 04., v – 11:22 )

Ide kapcsolódik: miért veszélyes hosszú távú stratégiát az összeszerelő üzemekre alapozni? Jönnek-mennek-robotizálnak.
https://telex.hu/belfold/2021/04/03/ez-volt-az-utolso-dofes-szellemvaro…

Azért az is elgondolkoztató, hogy mennyire centralizálódik a villág, vásárolják fel a cégek egymást. Ezzel próbálj aprócska "ügyes cégként" versenybe szállni. Maximum a morzsákra repülhetsz rá.
Lásd például elektronika ipar:
    Microchip <-- Atmel ... mára az előző felvásárolta a konkurenciát. Alább is az előző felvásárolta az utóbbit. Ezek mindegyike a szakmában ismert cég volt.
    Intel <-- Altera
    AMD <-- Xilinx
    Maxim <-- Dallas
    ti.com <-- LiminaryMicro és sok más
    ...

Valahol nem normális, hogy egy-egy gigavállalatra alapozza a világ a technológiáját. Aztán ha bármi miatt megreccsen, akkor a romokból próbálhat felkelni a világ.

Iskolapélda lehetne a hazai mezőgazdaság elképzelése (MDF 1990-ben): "állítsuk vissza a kisbirtokokat" <--> mára egyre több helyen automatizált nagygépes 7/24 földművelés végeláthatatlan földeken. Hiszen bérköltség nélkül, az mezőgazdasági folyamat fontos heteiben napi 24 órában használva a gépet olcsóbb áruval lehet letarolni a piacot.
Megjegyzem, a nosztalgikus 1 ekés valamivel kimegyek a földre már a 1990-ben sem volt nyerő a nagygéppel ugyanannyi idő alatt lehúzok néhány hektár egybefüggő területet versenyben. Ennek ellenére a kárpótlási jegyekkel az volt erőltetve, hogy minden család kapja vissza a földjét. Jól szétdarabolva ezzel a TSZ nagyparcelláit, ezzel háttérbe szorítva a nagygépes művelés lehetőségét.
A mezőgazdaságon kívül is jellemző volt a nosztalgikus családi vállalkozás irányának elősegítése. Aztán megjelentek a nyugati nagyban gondolkozók, és néztünk nagyokat ahogy néhány év alatt ezek váltak meghatározóvá.