( Hiena | 2021. 03. 23., k – 22:01 )

Nope, nem értem félre.
Honnan tudod, hogy Lölö nem akar űrhajót építeni? Ha követed az utóbbi pár évet, észrevehetted volna, hogy a magyar állam vett sugárhajtású gyakorló katonai repülőgépet gyártó gyárat. Most kötöttek szerződést egy alapfokú kiképző repülőgép kompozit szerkezetűvé történő áttervezésére és sorozatgyártására. Könnyűpáncélosok magyarországi gyártására kötöttek megállapodásokat. Még bármi jöhet.

A hibás beidegződés, hogy még mindig a 80-as évek szintjén gondolkodnak emberek. Ma egy kommersz alkatrész beszerzése külföldről 2 nap, a legtöbb épp raktáron nem lévő mikrokontrollerre tálcás mennyiségben, a lead time 8 hét, egyedi cél ASIC-et 3 hónap alatt vágnak sorozatgyártásba a kínaiak. És ha kellően komolynak néznek, akkor érzékelőket, cél ICket küldenek ingyenmintában. (Pl. mágneses érzékelőből kértem 5-öt, kaptam 20-at.)
Emellett a technológia is elment mellettünk. 16 évesen PICO motorból és TVből bontott trimmerpotméterekből próbáltam giroszkópot építeni, most a céges fiókomban min. 50 db., +/-10Gs kombinált solidstate gyorsulásmérő és giro zörög, mert 30-asával forrasztom ki célpanelből. És ennek a girónak a bolti ára cca. 2000HUF/db, tehát nem elérhetetlen. Hasonlóképp, számítási kapacitásban, jelfeldolgozásban olyan szinten elmentünk, hogy ma egy ujjnyi méretben méretben megépíthetőek azok a szondák amiket a 60-as 70-es években lövöldöztek fel 10-20 kilós méretben. És akkor még nem beszéltünk pl. SDR és az internet adta lehetőségekről. Ma, csak amatőr nagymagasságú ballonokat követőkből olyan hálózat van, ami simán képes globálisan trackelni akár egy műholdat is.

Itthon nem anyagi potenciál hiányzik, hanem mentális. Mikor komoly szakemberek matraként ismételgetik, hogy nem lehet, nem lehet, mert nincs pííííz, nincs tudás, nincs precíziós szerszám, radhard processzor, magyarként ezt nem lehet megcsinálni, stb. Pedig lehet, és pénz se kell hozzá. És ehhez hozzájön, hogy majd beszállok ha XY project költségvetését elérjük, vagy ha már lesz rakéta és kilövőállvány.  Vagy amikor fejlesztési pályázat úszik el, mert adott egyetem nem tud megegyezni, hogy kinek a nevén legyen a bankszámla. Mikor kikukáznak szuperszonikus mérésekhez szükséges komplett szélcsatornát vagy épp egy TOKAMAK reaktort. (Mert volt itthon mindkettő) És ezzel párhuzamosan megy a sóhajtozás, bezzeg a MIT, bezzeg Delft, bezzeg a nyugat... pl. bár nem szeretem a Pulisokat a túltolt marketingjük és a néha nehezen megmagyarázható fejlesztési roadmapjük, de legalább csinálnak valamit.
Ami hiányzik az leginkább politika. Hogy az állam annyiban segítse ezeket a kezdeményezéseket, hogy legyen tér és jogszabályi háttér hülyének lenni. Hogy ne kelljen fejben számolnom, hogy mennyi műtrágyát és egyéb vegyszert tarthatok itthon, mielőtt rámverik a robbanószerrel való visszaélést. Vagy a meghajtogatott fúvócső eladható legyen kipufogó alkatrésznek.