( gyuri23 | 2021. 03. 19., p – 10:38 )

A hit és a tudomány kizárja egymást

Szerinted. Ezért van gond a tudománnyal, illetve annak a butább képviselőivel, akik nem érti a hitet ezért mereven elzárkóznak előle, rosszabb esetben még  gúnyolódnak is rajta, ami a primitívség csúcsa. Személyesen ismerek olyan orvost aki együtt műveli a kettő igen hatékonyan. Szóval van átfedés, mint ahogy az ember sem pusztán anyag. Semmit sem keverek a hit értelmezésivel, te kevered a hitet a vallással és amikor gúnyolódni akarsz az egyházzal. Ott tartunk, hogy elismerted, hogy a hitnek van az anyagra (emberi testre) mérhető hatása, a "tudhatja majd" a tudomány, meg egyenértékű a "az Isten útjai kifürkészhetetlenek" kijelentéssel. Amit te tudománynak hívsz, semmit sem tud a lélekről, jelenlegi formájában pedig nem is fog tudni semmit.

Ha esetleg olyan gondolatod van, hogy a tudomány kizárja a gyógyulásba vetett (vagy bármi más) hit hatását, akkor teljesen butaságot gondolsz a tudományról.

Ezt nem tudom honnan vetted? Pont az ellenkezőjét mondom, a placebo hatás a legjobb példa arra, hogy a tudomány kénytelen elismeri a hit létezését, mert átnyúlik a "területére". A fizika még úgy-ahogy elmegy, bár ott sincsenek igazi alapok, de a biológiai tudása a tudománynak katasztrofális. Az élő dolgokkal nagy bajban van, mert a kedvenc szavaddal élve, nem tudja definiálni magát az életet. Érdekes olvasni az enzimekről, meg vírusokról, amikor azon megy a tanakodás, hogy élőnek tekintsük-e őket vagy sem, úgy, hogy azt sem tudjuk mi az élet. Egyelőre ott tartunk, hogy kemikáliákat teszünk az élő dolgokba és megfigyeljük mi történik. Az eredményt látjuk, az okokról viszont semmit sem tudunk. Ezt hívjuk jelenleg nyugaton orvostudománynak. A sebészet egy külön dolog, az inkább fizika, csövek, folyadékok, nyomás, fűrészelés, fúrás-faragás. Nem véletlenül akar minden orvos sebész lenni, ott sokkal nagyobb a sikerélmény. Az sem véletlen, hogy most a pandémia alatt középkori módszerkehez kellett nyúlni (lezárás, karantén, elkülönítés), ennyit tudunk, itt tartunk.

a tudomány biztos nem, max a képviselői.

Ez nem szétválasztható, a tudomány emberi találmány.

Viszont az tény, hogy mivel a tudománynak elég jó eredményei vannak (a mai civilizációnk által használt nagyon sok dolog annak köszönhető) így van mire beképzeltnek lenniük (még ha esetleg nem is kellene). Mindenesetre általánosságban én nem érzek ilyet problémát.

Technikailag van fejlődés, de amit "civilizációnak" nevezel, ott már az koránt sem igaz. Nézd meg újra Boldogkői performanszait a tv-ben :)