( Nextra | 2021. 03. 16., k – 13:29 )

Én csak most olvasom, de sok a hozzászólás, viszont a fehér vs színes ablak, illetve 2 réteg vs 3 rétegrendű üvegezéshez konkrétan, mivel ezzel foglalkozom, talán hozzá tudok szólni.

Valóban nemcsak a fehér létezik, de 1989 óta amióta ezzel foglalkozom, láttam már sok mahagóni, tölgy, és egyéb színű műanyag ablakokat. Kétféle megoldással találkoztam. Anyagában festett, illetve fólia van rávulkanizálva, esetleg ezek kombinációja.
A nap melegével a hővel mindegyik színesnek meggyűlik a baja. Idővel kifakul, megrepedezik. Ha megsérül a fólia, alóla kivillan a fehér alap. Tehát hosszútávon a fehér jobban megéri. Nem beszélve az árról. Egy oldalon színezett 30% felár. Két oldalon színezett, 50% felár. Az egy oldalon fóliázott szerkezetek, ráadásul hajlamosak vetemedni is, a nagy hőmérséklet különbség miatt. Hiába van benne acél merevítés.

A 2 rétegű üveg bőven megfelel. Ha az ingatlan nem repülőtér mellett van, akkor SEMMI nem indokolja a 3 rétegű üveget. Két réteggel maximum 1.0w/ug értéket tudnak elérni kripton gázzal. Viszont az argon gáz az elterjedtebb. A magyar szabvány 1.1w/ug,   

A hagyományos hőszigetelt ablakok esetében alkalmazott kétrétegű üvegszerkezet (Ug=1,1 W·m-2 ·K-1) hőszigetelő képessége jelentősen meghaladhatja a keretét. Ez az arány még a jelenleg elérhető legmagasabb minőségnek megfelelő passzívház ablakok esetében is másfélszeres. (E.L. PhD)
Ergo a 3 rétegű üveg csak hype, parasztvakítás, pénzkidobás.

Fűtésre elgondolkodnék, ha van áram, az elektromos fűtőpanelen. Beállítható digitális termosztát. A klímával az a gond, hogy egy ilyen kis helységben szelet generál. Bár való igaz az előbbi megoldás nem hűti le az esetlegesen felmelegedett helységet.

A fatüzeléssel nekem az a gondom még ha 1000 éve ezt használják sokan, - mivel nem is volt alternatíva, - hogy szennyezi a környezetet. Menjél csak ki télen falura, és szagold csak. Szmogosabbak mint a város.