( pink | 2021. 03. 05., p – 22:31 )

Nagyon szeretem az efféle régi kis házikókat. Régebben idősektől gyakran kivettünk ilyen kisházakat hosszú hétvégézni a hegyekben (már nem jártak ki, nem bírták a fenntartással járó munkákat). Szerintem bármihez kezdtek vele, igyekezzetek megőrizni a hangulatát. Szívem szakad meg egy-egy ízléstelen ,,felújítás" eredménye láttán.

A teatűzhelyt mindenképp megtartanám. Szerintem annak párja nincsen. Kis száraz tűzifát tartasz ott mellette, begyújtasz amikor hűvösebb időben kimentek, egyszerűbb ételek is gyorsan összedobhatók rajta.

Alapvetően két komfortfokozat között kell most választani:
- Három évszakos használat: télire víztelenítés (akár tartályos, akár vezetékes). Hátránya, hogy télen gyakorlatilag nem tudsz odamenni.
- Téliesítés: itt már érdemes a hőszigeteléssel komolyabban foglalkozni és kell valamilyen automata fűtés - praktikusan villany vagy gáz. Írtad, hogy gáz nincs, így marad a villany. Jó lehet egy split klíma, de akár valamilyen alkalmas villamos fűtőtest is. Folyamatos üzem melletti megbízhatóságra kell figyelni, és hogy ne legyen tűzveszélyes. Érdemes a hőforrásokat a fagyveszélyes helyekre exponálni (pl. ahol vízcső megy a falban). Nem kell szerintem beszarni a COP=1-es megoldásoktól (bár nagy divat lett ezek fikázása), ezeknek a karbantartási költsége és amortizációja általában jelentősen alacsonyabb. Ha nem életvitelszerűen laktok ott, hanem csak fagyvédelemre kell, nem olyan tragikus és megbízhatóbbak, mint egy hőszivattyú. Egy 30 nm körüli házikónál nem bonyolítanám ezt túl.

Napelemet csak akkor tennék fel ilyen helyre (hűtőnek, világításnak), ha amúgy nincs bevezetve a villany (pl. remote horgásztanyáknál). Így szerintem teljesen felesleges.

Érdemes végiggondolni, valóban szükséges-e a téliesítés, fogtok-e hidegben odamenni.
Ha nem, az nagyban csökkenti mind a költségeket, mind a fenntartással járó gondot.