( RaptoR | 2021. 02. 28., v – 16:52 )

Én azt mondtam, hogy abból élni, nem azt, hogy foglalkozni vele.

Webfejlesztéssel ~10 évvel hamarabb kezdtem el foglalkozni (még középiskolásként), minthogy meglett volna a fizikusi diplomám. Pár évig éltem belőle szabadúszóként.

 

Láttál már Smarty-s template-ezést? Vagy egy "classic" WP portált belülről?

Igen és igen. Sőt, még PHP Nuke-ot is az IE6-os sötét korszakban, aztán Drupal 5-6-7, tovább nem mentem PHP vonalon. Smarty nem igazán jött be, a Twig/Jinja/Django típusú template rendszer jobban kézre esik.

 

Már bocs, de egy elefántcsonttoronyból könnyű azt mondani, hogy azért annyira azért nem szar ez.

Bárcsak egyszer elefántcsonttoronyban dolgoznék, megtudnám milyen az. A második világháború után 5 évvel felhúzott épületet nagyon nem nevezném annak. :D

 

Gyorsan lemerül az okostelefon akksija böngészés közben? A kliensoldali rendering energiaigényes.

A kijelző fogyasztja általában a legtöbbet. Egy weboldal nem járatja folyamatosan a CPU-t.

 

De már megint összemossátok a dinamikus tartalombetöltést a kliens oldali renderinggel. A kettő baromira nem ugyanaz.

Itt valahogy nagyon elbeszélünk egymás mellett. Egy jól megírt SPA szerves része a kliens oldali HTML összepakolása a dinamikusan letöltött JSON (vagy akármi más) tömbök alapján, erre vannak a komponensek. Egy komponens előállítja az adatok alapján a HTML-t, amit az SPA bepakol a megfelelő helyre és a böngésző végül megjeleníti a tartalmat. Egy komponenst egyszer kell csak letölteni a szerverről ezután a kliens oldali JS tudni fogja, hogy az adatok alapján milyen HTML-t kell gyártania. Emiatt ha a látogató navigál az oldalon, csak a nyers adatokat kell lekérdeznie a szerverről, a template már ott van a cache-ben lévő komponensben. Az SPA csak azt a tartalmat fogja lecserélni az oldalon, ami változik, nem kell újrarenderelnie a böngészőnek ezáltal a teljes oldalt, ezáltal jóval gyorsabb is lehet.

Egy SPA azonban úgy is működhet, hogy nem nyers JSON adatokat fogad a szerverről, amikor oldalak között navigál a látogató, hanem a szerver előállítja a HTML fragmenteket a sablonok alapján és ezt küldi vissza. Ekkor a kliens oldalon az SPA-nak már nem kell egy komponens alapján előállítania a HTML-t, hanem csak lecserélni a megfelelő részeket az oldalon a letöltött fragmentekkel.

Szóval nem értem teljesen mit akarsz mondani ezzel a "dinamikus tartalombetöltés != kliens oldali rendering"-es dologgal. Persze hogy nem az, de ilyet senki nem is állított. Az egy architekturális kérdés, hogy JSON-t töltsön le csak a kliens vagy már összepakolt HTML-t. Mindkettőnek van előnye/hátránya. Ha egy SPA mögött nincs is saját backend szerver, hanem csak egy külső API-t ér el, akkor egyértelmű, hogy minden sablon kliens oldalon lesz komponensekbe csomagolva.

 

Elég ráereszteni pár find/replace kombót.

Tényleg hasonlít a CSS-re, de mi van a HTML-lel? Azt mintha le kéne cserélni a Qt-s ekvivalens komponensekre, így visszajutottunk oda, hogy két kódbázist kell karbantartani. Ha erre nincs kapacitása a fejlesztőnek, akkor nem fog ezzel foglalkozni, ha az Electron-os változat "elég jó".

 

A JS-t meg elméletileg a DOM fa csesztetésére, de leginkább úgy hányták össze, ahogy épp gondolták és leginkább semmire se jó. Semmire se.

Hát, minden indult valahol. :)

 

Jól rommá is perelnének, teljes joggal.

Nem a konkrét céges oldalra gondoltam, hanem az alacsony szintű, általános komponens-gyűjteményre.

 

Dehogy fogják. Szembemegyek minden paradigmával, amit a webkettő diktál.

Így születnek az újdonságok, nem te lennél az első, aki paradigmaváltást hoz a weben.

 

akkor megkapom, hogy de ezt nem így kell csinálni

Ez nekem inkább úgy tűnik, hogy toxikus helyen dolgozol. Ha kitalálsz egy jobb dolgot, amivel spórolni lehetne szervereken, azt be kéne inkább építeni a kódbázisba.

 

Hogy szabadulunk meg a webes technológiáktól, ha a motorok eljutnak oda, ahova mondod?

Én nem akarok megszabadulni a webes technológiáktól. Ha meglenne a gyári Electron alternatíva, akkor tök mindegy lenne, hogy mivel írták meg az adott programot, annyi erőforrást enne, mint bármi más.

 

Gondolom, hogy a többieket meggyőzd, hogy a trécéhá egy laggard, aki szerint régen minden jobb volt, alien a haladás.

Abban tévedsz, hogy bárki más is követi ezt a szálat. :D

 

Bár ki tudja, lehet tévedek és csak a topicot akarod szétoffolni.

Bocs, abbahagyom. Tévesen feltételeztem, hogy akarsz ilyenekről beszélni. Távol álljon tőlem más idejét fölöslegesen rabolni.

 

először a HTTPS-sel

Írd fel a bűnlajstromomra, hogy megpróbáltam segíteni egy fórumtársnak, hogy meg tudja nézni a posztodba berakott képeket.

 

És ebből a tapasztalatból mennyit szereztél a konzumer szférában és mennyit tudományos projektekben?

A "konzumer" webfejlesztői tapasztaltaimat vittem át inkább az alapkutatásba. Pl. az egyetem alatt még LaTeX beamerrel készítettem az előadásaimat PDF formátumba. Aztán pár év múlva átálltam https://revealjs.com/ alapra ami egy HTML5 oldal + JS lépegetés + MathJax + videók kombó. Ez nekem tökre bevált. Fent van az összes előadásom egy tárhelyen, bárkinek bárhol meg tudom őket mutatni, csak kapja elő a mobilját/laptopját. Animációt PDF-be berakni kínkeserves, HTML5-be triviális manapság. Amikor konferencián előadtam, csak megnyitottam egy böngészőt, bepötyögtem a címet, fullscreen F11-gyel és kezdhettem is.