( RaptoR | 2021. 02. 27., szo – 15:04 )

Nemrég volt egy próbafeladatom, ahol egy kereshető sorrendezhető táblát kértek, jQuery-vel és táblapluginekkel;

Hogy manapság már tök fölösleges a jQuery, abban egyetértünk. 10-15 évvel ezelőtt még egy fontos szerepet töltött be, mára azonban a böngészők megoldották azt a problémát, ami miatt a jQuery született. A 8 kB-os megoldásod feltételezem nem támogatta IE9-et, mint a jQuery, szóval annyira nem fer az összehasonlítás. :)

 

Egyszerűen csak a webkettő úgy néz ki, hogy a divatkeretrendszereket használni kell és punktum.

A fejlesztők többsége azért használ egy library-t, mert nem akar egy korábban megoldott problémát újra megoldani, hanem a saját dolgaival akar inkább foglalkozni. Én nem állnék neki írni egy n+1. táblázatkezelő libet, ha van már olyan, ami a céljaimnak megfelel.

 

Csakhogy a blog alatt is többszáz kB JS fog futni, mert csak.

Egyesével megnézed, vagy miként tűnik ez fel? Ha valami nagyon lassan tölt be, lehet bezárom még azelőtt, hogy megjelent volna és ezzel nem csak én vagyok így, a Google is bünteti a lassú oldalakat. Ez valamilyen szinten megakadályozza a több száz kB-os JS-t futtató blogokat, mert senki sem fogja őket olvasni. Ha leterheli a CPU-t a fölösleges JS, akkor is bezárom az oldalt.

 

Ott a youtube. Már egy sima oldalt sem kapsz JS nélkül, mert 100% JS render az egész.

A Youtube tök más tészta. Nem a hozzá nem értés miatt ilyen, hanem ez a termékük szerves része. Azért így oldották meg, hogy minél nehezebb legyen lelopni a tartalmat róla, mert az nekik nettó veszteség a kieső reklámbevétel miatt.

Egyébként meg a statikus oldalgenerátorok épp reneszánszukat élik. Van közöttük JS alapú is, de a legtöbb sima HTML-t generál. A Netlify és társai ezt a hullámot meglovagolva nőttek óriásira.

 

Hogy ne kelljen a szemetéhez egy komplett webes rendering backend, talán annak.

Miért ne? Miért töltse egy fejlesztő azzal az idejét, hogy az x. platform y. keretrendszerét is megtanulja, hogy abban is lekódolja ugyanazt a GUI-t, amit már z db másik platformon lekódolt? Kidobott idő. A webes technológiák elég jók ahhoz, hogy egy minimál multiplatform GUI-t össze lehessen rakni velük. Mint mondtam, az oprendszerek gyártóinak kellene egy konzisztens HTML render motort gyárilag leszállítani és akkor nem kéne Electront használni.

 

És annyit is zabál, mint egy JS-sel telibevert oldal.

A natív programok is eszik a memóriát, kérdés, hogy mennyi a különbség. Láttam már tetű lassú Electron-os programot, ami helyett kerestem inkább mást. De az a pár Electron-os program, amit használok, elfogadható mennyiségű memóriát és CPU időt fogyaszt.