( RaptoR | 2021. 02. 26., p – 13:54 )

Ma is lehet olyan weboldalt készíteni (szoktam is), ami méretben és egyszerűségben megegyezik a 20 évvel korábbi társaival, de az ugyanannyit is fog tudni: szöveget megjeleníteni egy-egy képpel. Ha azonban több funkcióra van szükség, akkor nagyobb lesz az oldal mérete, ebben nincs semmi meglepő. A mai web egy teljes platformmá nőtte ki magát, akár Quake 3 is fut egy átlag böngészőben, ami elég elképesztő, ha megnézzük honnét indult az egész. A web meg elég nagy ahhoz, hogy mindkettő elférjen egymás mellett. Ha egy sima blogot olvasok, elvárom, hogy egyszerű és kis méretű legyen, hiszen csak szöveget jelenít meg végeredményben. Ha azonban valami komolyabb szolgáltatást használok online, akkor nem csodálkozok, hogy szükség lesz hozzá JS-re is, hiszen annyi funkciót tud, amiért korábban egy külön programot kellett volna letöltenem a gépemre és offline futtatnom. Most mindez megoldható sok esetben egy böngészőn keresztül is. Mutass egy olyan oldalt, ahol több MB-nyi JS kell egy alapvető funkcióhoz (valami nagyon elszúrhattak rajta). Mellesleg az összes JS-bundler kiabál, ha pár száz kB-nál nagyobb lesz a végső csomag mérete.

 

a desktopon felépült Pythonos ökoszisztéma a többféle csomagkezelőjével, ezerféle függőségével

A Python még azelőtt született, hogy rájöttek volna: egy nyelvhez kell gyári csomagkezelőt is mellékelni, hogy sikeres legyen. Azonban az évek során szépen lassan kiforrott a dolog, sok Python csomagot használok, meg fejlesztek is Pythonban, nem szoktam problémába ütközni.

 

mindenhova a kicsorbult svájci bicskáját akarja használni

A bicska néhány pengéje élesebb, mint bármi más, ezért akarják máshol is használni őket. Ott van pl. a CSS flexbox, amivel triviális különféle elemeket tetszőlegesen elrendezni, ami alapvető funkció egy GUI-nál. Minek akarjon valaki megtanulni egy tök más megoldást erre, ha ez már bevált és könnyű használni? Az Electron-nal írt programok nagy része nem is csinál mást, kvázi ugyanúgy néz ki, mint egy weboldal. Sokan pont ezért választják, hogy nagyrészt közös kódbázissal megoldható legyen a multiplatform kiadás.

De persze én is találkoztam már számos pocsékul összerakott szoftverrel, amiket utána messziről elkerültem. Szerencsére legtöbbször van alternatíva, ami megfelel az igényeimnek.