( Raynes | 2021. 02. 22., h – 18:01 )

A kiszedhető RAM sem dobná meg a vastagságot. Maximum nem a hagyományos RAM slottal oldanák meg, hanem egy spécibb csatlalkozóval, ami pl. az alaplap oldalába csatolható modulokat fogadna. Hangsúlyozom: oldalába, nem az aljára. Minden megoldható lenne, de a gyártók nem akarják. Szerintem teljesen világos miért.

Már én is nehezen találtam 16 giga RAM-os gépet középkategóriában. Mindegyiket szinte 8 odaforrasztott gigával adják, ami nekem még minimalista linuxozáshoz szintén elég lenne, de egyrészt gondolok az időtállóságra, másrészt néha windowson játék sincs kizárva, ezért már évek óta a 16 gigára megyek rá. De megértem, hogy ha valakinek spéci a munkája, akkor a 16 is nagyon könnyen kevés, és 32-64 giga tartományában nézelődik, na, az meg a felsőkategóriában is ritka, mint a fehér holló. Azt is megértem, hogy akinek ilyen extra igényei vannak, az desktop/workstation gépet vesz, és azt tömi tele RAM-mal, de azért sok ember használ csak laptopot, mert nem akar egy másik gépet is tárolgatni, kerülgetni. És a RAM az tényleg olyan, hogy annyira nem drága, meg annyival többet nem fogyaszt, ha több van benne, nem romlik meg. Azt megértem, hogy 32-64 magos procit nem tudnak beletenni az energiakeret miatt, meg desktop dedikált GPU-t, de normális RAM mennyiségnek nem lenne tényleges technikai akadálya.

Ez csak egyszerűen gyártói kakarágás, hogy lekorlátozzák a gépet, 4-8 giga RAM-ra, szutyok TN HD kijelzőre, mert a parasztnak az is jó, ha meg nem, akkor szépen tejeljen ultraprémium árat azért, ami desktop gépeken már egy jó évtizede belépőszint.