( bucko | 2021. 02. 21., v – 21:22 )

Ezeken mind átestem én is.

Itt nálunk sokminden kevésbé profi, néha kicsinyes. Ráadásul nem szolgáltatnak Amszterdamban sem.

az ottani kapcsolat elment, nem tudok semmit velük kezdeni

Néha sokkal jobb, ha kattintok és tudom mit kapok. Így van ez a webáruházban meg a piacon is. Egyszerűbb esetben bárki kaphat egy esélyt, de néha nem érdemes jótékonykodni. A nagy lokálpatriótizmus ellenére jobban szeretem a kínai kereskedőt, aki feladatának érzi az eladást - szemben a trehány magyarokkal. Bár ennivalót a piacon (egyes) őstermelőktől veszünk, de a spárban nem. ;)

Kezdjük az elején: Az embernek igazolvány, az autónak rendszám, a szervernek meg domain kell. Egyiket sincs jogosultságod elkészíteni.

A domain regisztrálásához regisztrátor kell. Ezek a cégek jogosultak új domain bejegyeztetésére. A domain nevén kívül kell még hozzá két működő DNS szerver is. Ez lehet saját (ha nincs domain-ed, akkor nyilvánvalóan nincs publikus DNS szervered sem), vagy a regisztrátor biztosítja, vagy a VPS szolgáltató - de ebben az esetben a regisztrátor jegyzi be.

Regisztrálás után kb. 8 napig meghirdetik, hátha más jobban szeretné a tovis.hu-t. ;) Ha nincs ellenvetés, akkor utána "jogerősen" birtokolod az előfizetett időtartamra, amit persze hosszabbíthatsz.

A megszerzett domain alá berendezheted a szervere(i)det, és az azon futó szolgáltatásokat. (mail, www, stb.)

A mail szerverek is szeretnek "érvényes iratokkal rendelkező" szerverekhez kapcsolódni. Ehhez első sorban a domain szükséges, aztán a DNS bejegyzés, amely szerint ez a szerver MX, azaz mail server.

A mai világban úgy egyszerű az élet, ha a mail szerverek "igazoltatni tudják" egymást, mégozzá "tolvajnyelven". Ennek az eszközei az ssl és a TLS, illetve a google által is használt 2FA. Ez utóbbi azt igazolja, hogy a VPS mail szervered még mindig ugyanaz a lapostelefon, amit múltkor használtál. :-D

Az ilyen kis maszek szervereknek a certbot/letsencrypt teljesen megfelelő, csak néha kell rá odafigyelni.