( zeller | 2021. 02. 20., szo – 22:21 )

"Oszt? Erre vannak a komplementer erőművek és a tározók is." - Ugye a nagyonződ energia költségéhez hozzászámolják a komplementer erőművek rendelkezésre állásának a költségét, illetve azt, hogy ezeknek kifejezetten gyors reagálásúnak kell lenniük, ergo vagy SZET, vagy gázturbinás (ez utóbbi hőntartással, akár még szinkron fordulatszámon pörgetve, csak épp felgerjezstés nélkül).
A tározók szép meg jó dolgok - lennének, ha idehaza lenne rá hely, de nem igazán van - a Prédikálószék oldalában marhára rondán mutatna egy SZET  (gondolom, te sem szeretnéd a túlparton azt látni... ).

"Tudom, hogy nem tetszik, de például a németek és már az angolok is, hogy a dánokról ne is beszéljünk." - A németek ott vannak, hogy az EU egyik legszennyezőbb energiatermelésés produkálják - qrva drágán ráadásul, merthogy a szenes/lignites erőműveket használják _alaperőművek_ gyanánt. Az, hogy néhány napig a fogyasztásnál egy nagyságrenddel nagyobb(!)  beépített "zőőőőd" erőművek el tudják vinni a terhelést, az nem stabilitás, az ló...sz. Ha 365x24 órában képesek lesznek rá zőőőőd komplementer kapacitásokkal (tárolók, erőművi blokkok), akkor térjünk vissza arra, hogy a német zőőődfordulat vagy mi a fene mennyiben volt sikeres. Egyelőre még a saját, többször (lefelé) korrigált vállalásukat sem tudják teljesíteni - már ami az energiatermeléshez kapcsolódó széndioxid-kibocsátást illeti...

"Alapulhat tényeken, csak ugyanannyira faszság, mint minden háztartáshoz odatenni szigetüzemben egy atomerőművet és a konstans termelés meg az igények közötti különbséget akkuval simítani" - Te rosszabb vagy, mint egy ex kollégám, aki mindenre,ami nekinem tetszett, rávágta, hogy az fasssság. De nézzük ezt a kijelentésedet... Ki lehet, és ki is kell számolni, hogy mekkora tárolókapacitásokra lenne szükség, ha _csak_ a lakosságot szeretnék kizárólag nap+szélerőművekkel ellátni. Az átlag ember azt tudja felfogni, hogy ha az ő héztartását nézzük, akkor a garázst kell telerakni Tesla PowerWall-okkal, és akkor garantálható, hogy csak nap+szélenergiából nyert villamosenergiát tud használni. Mert ez a méret, ez a nagyságrend közel áll az átlagemberhez.
Ha azt mondom, hogy xTWh tárolókapacitás kell, ami y focipályányi akkupakkal, ami z tonna lehet megoldnai, hogyminden háztartás csak nap+széerőművek által termelt villamosenergiát fogyasszon, az olyna nagyságrend, olyan adat, amit az átlagember nem fog fel, nem tudja mihez viszonyítani, hogy sok vagy kevés, drága vagy olcsó, stb.
És mielőtt jönne a "denemmindekiugyanakkorfogyaszt"... Pont ezért volt a számítás alapja egy átlagos háztartás, ami reprezentatív adatsort tud adni arról, hogy milyen a fogyasztás időbeli lefutása. Az éves fogyasztásra épített számítások miatt egyébként mindegy, hogy napon belülmilyen a fogyazstás lefutása. (a termelésnél nem, de ott órás adatsorokat használtak, fogyasztásnál meg ha jól tudom, napi értékeket, hogy felrajzolható legyen a töltési/kisütési grafikon az év 365 napjára.)