( XMI | 2021. 02. 17., sze – 10:45 )

Erre a válasz szerencsére az, hogy bizonyos mértékig nyitott kapukat döngetsz.

Az utóbbi időkből legalább 3 cég esetében olvastam licensz keretében kiszervezett gyártásról. Az AstraZeneca eleve azzal kezdte, hogy Indiában és valahol Latin-Amerikában (ha jól emlékszem Mexikó, de lehet, hogy Brazília volt) is bevont gyártópartnereket az előállításba. A Gamaleja esetében is szó van róla, hogy Németországban is gyártatnának (ennek nyilván hangsúlyosan geopolitikai oka is van, de most ez mellékes). A leközelebbi ahhoz, amit te vizionálsz az pont a Pfizerrel történik: a bebukott Sanofi-Pasteur vakcina után - EU szabályozói nyomásra - elkezdtek tárgyalni licenszelésről a Sanofival. Többről pillanatnyilag nem tudok.

Ez nyilván nem jelenti azt, hogy teljesen nyilvánosságra hozzák a teljes technológiát, és azt sem jelenti, hogy licensz-partner mindent megkap. Tudtommal már most, egy cégen belül is jellemző, hogy a gyártás különböző alapanyagainak előállítása és fő lépései nem ugyanazon a telephelyen zajlanak. Simán elképzelhető, hogy egy partnert csak egy-egy munkafázisba vonnak be.

Amit te szeretnél az egy kicsit messzire mutat, itt a (szabályozott) kapitalista alapú gyógyszergyártás alapvetéseit próbálod megkérdőjelezni - a hivatkozott erkölcsi érvelés nem csak a mostani oltóanyagra, hanem igazából bármelyik gyógyszerre érvényes. Ami nem feltétlen baj, csak azt kéne megvizsgálni, hogy melyik másik gazdasági-társadalmi berendezkedés lenne képes ugyanerre, hogy egy újonnan megjelent kórokozóra válaszul oltóanyagot egy éven belül önállóan
1. kifejlesszen
2. teszteljen, bevizsgáljon, engedélyeztessen - vállalva a kockázatát, hogy esetleg nem sikerül
3. kitalálja a tömeggyártás módját
4. beruházzon a szükséges eszközökbe
5. és gyártson

Én jelenleg erre nem tudok példát. Még a Sinopharm meg a Gamaleja - amiben döntően állami pénzek vannak, ezért érvelhetünk úgy hogy nem hagyomános kaptialista környeztben működnek - sem hozza nyilvánosságra a gyártástechnológiát. Sőt pont ezek oltóanyagairól érhető el a legkevesebb nyilvános információ (a Gamaleja legalább a klinikai próba harmadik szakaszának egy közbenső eredményét nemrég közölte - a Sinopharm egyelőre semmit).