( gee | 2021. 02. 11., cs – 11:29 )

Ezt könnyű így kijelenteni, de pl. én Angliában élek, ahol az ilyen szigetelős dolgok évtizedekkel el vannak maradva pl. Magyarországtól.

A házam 5 éves, az itteni szabványok szerint épített. Este tízkor a program szerint a fűtés 20-ról 15 fokra átáll. 1-2 óra múlva már érezhetően hideg van a földszinten. 2-3 óra múlva már az első emeleten is.

Reggel valahogy 7 körül 15-ről 20-ra visszamegy a program. Elkezd dolgozni a kazán, 8-9 körül még csak 17 fok van a nappaliban, és még csak 15 az elsőn a dolgozószobámban. 10 órára már nálam 20 fok van, a földszinten meg már majdnem 20.

Én is örülnék annak, ha úgy viselkedne ez a ház, mint a magyarországi házam, ahol kikapcsolt fűtés mellett amikor hazajöttem az egy hét síelésből, még 13 fok volt bent, pedig kint azért bőven 0 alatt volt a hőmérséklet. De nem. Ahhoz lehet, hogy pl. két rétegű üvegtető kellene a konyhára, vagy legalább az, hogy az ablakkeret alatt, a konyhabútor alatt, a konnektorok mellett ne süvítsen be a hideg huzat, és mondjuk a földszinten a padló ne legyen annyira baromira hideg. De itt az a szokás, gondolom valami vizesedés ellen, hogy a padló alatt légrést alakítanak ki, és a téglák között meg szellőzőnyílást hagynak, hogy a kinti hideg az biztosan be tudjon jutni és jól le tudja hűteni a padlót alulról. Gondolom jó szigetelés ezen segíthetne, de az errefelé nem szokás. Télire szőnyeget szoktunk letenni a nappaliban és a konyhában, hogy annyira ne süssön a hideg.