( peterson | 2021. 02. 10., sze – 05:55 )

Szerkesztve: 2021. 02. 10., sze – 06:08

Nekem 10 éves lányom van.

Nincs különösebb probléma. Amiért szerintem működik:

1. Nem korlátot adok neki, hanem észt, és gondolkodási/kételkedési képességet. Ennek módja a rendszeres beszélgetés, célirányosan felfűzve egy-egy aktuális témára. Lehetőleg kérdésekkel, és nem utasítasításokkal. Az ő kérdései alapján.

2. Megfigyelés: Family Link. Jól jön, mert mindent látok.

3. Kontroll: én hagyom jóvá az appjait. Fenti két pont miatt eddig csak kétszer kellet nemet mondanom app-engedély-kérésre. Mindkét esetben megbeszéltük miért, és megértette.

 

A nettó korlátozás kontraproduktív, ún. hordó hatást (vagy Streisand-effektus) vált ki, pont mint a témaindítóban. Érdsd: minél inkább korlátozod annál erősebben próbál (és fog!) kitörni. (Margóra: később majd hasznára válhat a képesség, hogy megkerülni, vagy áthágni tud korlátokat. :) )

A feléd irányuló bizalmat erősítsd, ne a korlátokat! Ennek (SZVSZ) legjobb módja a beszélgetés.

Továbbá fontos, hogy a két szülő azonos állásponton legyen. Ha ellentmondásosak a szülői elvek, a gyermek a legkisebb ellenállás felé mozdul. Ergo a szülőknek is beszélgetniük kell.

 

De ez csak az én véleményem, és tapasztalatom. Nálunk működik, de minden család más és más. Nincs általános igazság sajnos. Főleg azért mert az információs társadalom nagyon új dolog, és nincs kitaposott ösvény. Vannak szülők, akik bekapcsolni sem tudnak egy számítógépet, nemhogy értenék az internet működését. Velük szemben egy kamasz fényévekkel előrébb jár, és bárhol megvezeti őket. Mi itt szerencsések vagyuk, mert tudjuk hogy működik a közösségi média, és általában az információs társadalom.