( NagyZ | 2021. 01. 20., sze – 20:44 )

na, vegre egy jo tema!

bevallom meg kellett gugliznom, hogy az arjegyzo mit jelent (kiderult: MM). megint nem tudom te milyen ETFekkel kereskedsz, de ezt semmikepp nem szokas spreadnek hivni, elobb pedig errol beszeltel. ekkora spreadeket ott tudok elkepzelni amirol irsz, ha valami nem nagyon likvid ETF-en kell likviditast fenntartani. a SPY-nak a napi forgalma 70 millio, igy itt nem hiszem, hogy 0.1%-nal tobb lenne ez a spread; viszont ezt betudhatod maganak az ETF-nek a tracking error/market inefficiencyjenek is.

vitatkoznek azon, hogy ennyit nyer az arjegyzo, hiszen o cserebe szolgaltatast nyujt, ezt nem toled veszi el. ez siman csak egy sajatossaga annak, ahogy a jelenlegi tozsdei rendszer mukodik.

atlag, retail investor sosem fog latni 1% spreadet a VWRL, VUSA, etc nagy ETF-eken. a kisbefektetok azert vesztik el a penzuket, mert nem ETF-eket vesznek, hanem hulladek cegeket, nulla DD utan :)

 

nem mondom, hogy mindenkinek valo az aktiv kereskedes, de egyezzunk meg abban, hogy az ETF-eket asszimetrikus kockazatvallalas mellett lehet verni (en is vertem tavaly is). minden kezdonek en VWRL/VUSA-t javaslok (degiron ingyen lehet venni havi 1x).

 

konkretat nem irok, mert az biztos, hogy sertene a szabalyzatot, de tudok olyan quant hirleveleket, amit sokkal inkabb javaslok az elobb emlitett ETF-ek melle, mint azt, hogy valaki maganak valogasson reszvenyeket, ha a value investment es az osztalek mozgatja.