( nns | 2021. 01. 19., k – 09:18 )

Mik a paraméterei egy jó szerződésnek? EU megfelelő mennyiséget tudott beszerezni megfelelő áron. A szállítási sebesség látja ennek kárát valamennyire. Azonnal olcsón és jót/legmodernebbet, senki sem tudott elérni. Nem a kis országok voltak eredményesebbek hanem ezekből 2-3 akik fogadtak 1-1 vakcinára betolták az all-in-t és bejött nekik. (survivorshp bias-t érzek az indoklásodban) A többi kis országot is nézd meg hol tartanak EU-n kívül. (pl Szerbia?) Az EU nem a Pfizer vakcinára fogadott az ára a logisztikai problémái és egyéb okok miatt. Ezzel lépéshátrányba került azokkal szemben akik viszont arra tették fel az oltási programjukat. (Izrael) Nálunk (Magyarosrszág, de ez kb EU szintű volt) ősszel az AstraZeneca volt a favorit (elrontották a 3. fázist ezért csúszik) a Pfizert nagyon nem akartunk, ősz végén a Sputnik V volt a favorit (legalábbis a kommunikáció szintjén). Azóta EUból kapott vakcinával (Pfizer/Moderna) oltottunk 130 ezer embert Sputnik V-el meg 3000-et de azt is csak tesztfázisban (bocsánat új hír - senkit sem oltottak még Sputnik V-el nálunk)). Most a kínaira akarunk fogadni...

Egy teljesen új vakcinánál (és a régieknél is) betartani a gyártói előírásokat szerintem nem Pató Pál viselkedés. A kapkodás nem szokott jóra vezetni. EU-val kapcsolatban még egy gondolat. A beadott vakcinák statisztika nemcsak az EU-t méri hanem az EU államokat is. Az EU intézte a vakcinát de az oltás nemzeti hatáskör. Óriási különbségek vannak az EU országai között (Dánia vs Bulgária). Magyarázat lehet az oltási hajlandóság is. Statisztika: hajlandóság UK 71.3% vs Németország 41%. Reggel a rádióban bemondott adatok alapján nálunk sem futottak ki a vakcinákból, előbb kapjuk a következő adagot mint hogy kifogyjunk és el kell kezdeni a második oltási kört is. Ez az ütem tényleg kevés az oltások felfuttatásához, de ezzel ugyanígy van a világ nagy része mivel nincs elég gyártókapacitás. (kivéve pár kivételes helyzetben lévő országot)

EU átlag nem az EU szerződést méri ahogy említettem. Nézd az EU szerződést és a legjobb EU államot: UK vs Dánia: 5.98% vs 2.93%. Ha csak azt nézzük mennyi vakcinához jutottak hozzá (ezt intézte az EU) UK 5.98%, Dánia 2.93% oltott + 2.93% tartalékolt vakcina (2. kör) -> UK 5.98%-nyi egyszeri adag, Dánia  5.85%-nyi egyszeri adag (aminek a fele van beadva). Az is érdekes, hogy az EU-n belül Dániában van a legnagyobb oltási hajlandóság, de még így is kisebb mint UK.