( pink | 2021. 01. 17., v – 21:56 )

Számítás természetesen van. De engem jobban érdekel a saját tapasztalatom. Mint mondottam, nagyon sok a változó.
Engem jelenleg nem a kW-ok foglalkoztatnak, hanem hogy pl. ez hány begyújtás egy nap, hogyan alakul majd, mennyit hűl estére, ha nem vagyok itthon, ilyenek. Ami csak a tapasztalattal jön meg. Illetve az, hogy a szokásaink hogyan alakulnak. Ezt senki nem számolja ki, nem tervezi meg Neked.

Napelemes villannyal vizet melegíteni: igen. Sokkal jobb ötlet, mint a napkollektor. Én sem innen indultam, és bejártam egy utat, amíg beláttam.
Napkollektor eleve bukó. Nyáron túltermelés van, nem tudod hova tenni a hőt, csináltathatsz rá shadert. Télen meg lófasz sincsen, amikor a legjobban kéne. Szerintem ez a szuboptimális.
A napelem villanyát meg bármikor használhatod másra. De: nullszaldós elszámolás ki tudja, meddig lesz - most úgy tűnik, nem sokáig. Így előnyösebb fűtened és vizet melegíteni a felesleggel.
Az energia jelentős részét még mindig termikusan használja fel egy háztartás.

Jelenleg van egy háromfázisú aggregátorunk, amivel male-male dugóval a kazánházból vissza tudom táplálni az egész házat vész esetén (természetesen kifelé az elosztódoboznál lekapcsolva). De tudom csak a kazánházat is leszakaszolni.
Annyi szivattyú van a fűtésen és a melegvizen, hogy UPS-ről nem sokáig menne és nem akarom megszopni, ha beüt az áramszünet, mindjuk leszakad a távvezeték.
Ha meglesz a napelem, valószínű a kazánházban lesz egy sziget, ami mindezt át tudja venni első körben és csak nagyon hosszú üzemzavarnál kell majd egetleg az aggregátor.

Ez mind nem magamtól jutott nekem se eszembe. Sok év alatt begyűjtött input, sok-sok óra diszkusszió szakemberekkel és alanyokkal van a jelenlegi álláspontom kialakításában. Nem akarlak semmiről meggyőzni, és nem is állítom, hogy ez a tuti. De javaslom, hogy lépj egyet hátrébb és lendülj túl azon, hogy nulladik közelítésre mi tűnik logikusnak. Mert a való életben nem mindig az jön be.