( pink | 2021. 01. 17., v – 18:46 )

Jó lenne. Csak nagyon sok a változó. Egyelőre például még a ház energiaigényét sem tudom megmondani. Van ugyan róla számítás és energetikai besorolás, de az elég általános szerintem. Valamint az is számít, hogy az elektromosba tudsz beletolni napelemmel, a gázba meg nem. Vagy ott van az ,,éjszakai áram", amit napjában kétszer-háromszor kapcsol a szolgáltató bizonyos időre. Ha a puffert fűtöm vele, végülis mindegy, mikor megy. A hőszivattyús rendszereknél meg kell határozni az élettartamot, amire az amortizációt vetíted. E mellett fontos a tervezett karbantartások költsége is. Én úgy számolok, hogy 10 évnél tovább egy ilyen cucc aligha fog tartani (sajnos a számomra elérhető tapasztalatok alapján ez így is optimista becslés). És akkor az idő közben felmerülő szervizköltségeket nem is számoltuk még bele. Egy volt kollégámnak pl. még a melegvizes napkollektor rendszere van. Ősszel és tavasszal tök jó, hogy rásegít a fűtésre illetőleg van melegvizük is. Egyszer azt mondta nekem, tíz év alatt térülne meg, ha nem szarna be valami rajta minden évben. Pedig az is egy profi rendszer.
Ez csak pár dolog, ami árnyalja a képet, és ami miatt szerintem hazugság minden ilyen gyártó vagy forgalmazó által lobogtatott kimutatás. Az amortizációról pl. nagyvonalúan meg szoktak feledkezni. És a beüzemeléssel járó kiegészítő munkák költségeiről is (szonda fúrás, anyagok, esetleg ásás, kútfúrás). A kockázatot pedig nem triviális forintosítani.

Nekünk egyelőre a fő tüzelőanyag a fa. De:
. lehet, hogy ez később változni fog
. sokat vagyunk távol itthonról napokra vagy akár hetekre, és erre az időre is kell temperálás, így kell valami, ami emberi beavatkozás nélkül is képes fűteni
. amikor nincs kedvem begyújtani, akkor is jó lenne, ha a tartalék átvenné

Ez a szezon úgyis fával fog lemenni, még tisztességes vezérlésünk sincsen (részben azért, mert nem tudjuk még, mi lesz a tartalék).