( gee | 2021. 01. 16., szo – 19:44 )

Igen, de alapvetően nagyon függ a vírus fizikai felépítésétől, hogy mennyire könnyen változik.

Valami, ami olyan stabil, mint mondjuk a himlő, az kiirtható, mert a vakcina működik ellene. Valami, ami annyira instabil, mint az influenza, az meg nem, mert ha az egyik változatot egy világszintű oltási erőfeszítéssel mondjuk vissza is szorítanák / kiirtanák 0-ra, egy újabb változat ugyanúgy megjelenhetne újra a következő szezonban (vagy akármikor).

Csab kollégának abban igaza van, hogy koronavírussal találkozott már az emberiség, ha jól emlékszem, maga a koronavírus elnevezés is valami 1920-30 körüli fertőzés vizsgálatának az eredménye. Azóta is volt talán 3-4-5 (pontos számra nem emlékszem, csak a nagyságrend rémlik) koronavírus fertőzés. Bizonyára korábban is volt ilyesmi, csak ugye akkoriban még nem volt a tudomány képes a vírusokat elkülöníteni és ilyen szinten megvizsgálni.

Az látszik, hogy a koronavírus nem olyan stabil, mint a himlő (már csak a felépítéséből is adódóan), de szerintem senki nem tudja még, hogy a covid-19 annyira változékony lesz-e, mint egy influenza, vagy ahogy korábban, 100 év alatt jön mondjuk 5 különböző koronavírus változat, és ahogy korábban, mindegyik változat pár év alatt kikopik és eltűnik.