( RaptoR | 2021. 01. 15., p – 21:51 )

Mutálódni mutálódhat, csak akkor ártalmatlan lesz.

Igen, én is így értettem. Majdnem biztos hogy volt ilyen mutáció is már, csak kihalt.

 

És úgy nem mutálódhat, hogy más receptorhoz tudjon kapcsolódni? Nyilván az már egy teljesen másik vírus lesz, de itt az eméleti lehetőség a kérdés; valahogy ez a kapcsolódási szisztéma is kialakult.

Elvi lehetőség van rá természetesen. Csak lehet az egész tüskefehérjét le kellene hozzá cserélni, ami se nem egyszerű, se nem gyors folyamat, ha véletlen mutációkkal megy végbe. Jókat kérdezel egyébként, felmerül ezzel kapcsolatban bennem is egy csomó kérdés, amire nem tudom a választ. Pl. hogy milyen más receptorok vannak az emberi szervezetben, amit érdemes lenne egy vírusnak támadnia? Illetve tud-e valahogy úgy kereszteződni molekuláris szinten két különböző vírus, hogy mondjuk csak a tüskefehérje cserélődik le. Mindenesetre az sejthető, hogy egy ilyen folyamat elég ritka.

 

Akkor ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a teljes-vírusos vakcina hatásosabb, mint a csak tüskefehérjés, mert több a minta, amire immunválaszt kényszerít ki.

Először én is ezt gondolnám, de mégis azok a vakcinák tűnnek hatékonyabbnak, amik csak a tüskefehérjét tartalmazzák. A célzott támadás egy helyre, lehet hatékonyabb módszer e vírusnál.

 

Viszont, ha a dél-afrikai erre se reagál (az antitesteket írták), akkor az mRNS-alapúra pláne nem fog.

Várjuk meg a vizsgálatokat először. Arra is megvan az esély, hogy hatásos rá, csak egy picit kisebb mértékben, ami még teljesen vállalható.