( RaptoR | 2021. 01. 15., p – 20:53 )

Olyan variáns tüskeproteinjét nem rakhattak bele, ami később jelent meg, mint ahogy elkészültek vele, csak olyanét, amit ismertek.

Ez így van. Azonban a vírus számára az a fix feladat, hogy kapcsolódni tudjon az ACE2 receptorokhoz az emberi szervezetben, ami nem mutálódik, tehát a tüskeprotein se mutálódhat annyit, hogy elveszítse kapcsolódási képességét. Emiatt van, hogy eddig minden variáns ellen hatásosnak látszódott a vakcina, mert:

  • vagy nem a tüskefehérje mutálódott, ami irreleváns a vakcina szempontjából, hiszen őt csak a tüskefehérje érdekli leginkább
  • vagy nem mutálódott annyit a tüskefehérje, hogy a vakcina által kiváltott antitest ne tudna hozzá (legalább bizonyos hatékonysággal) kapcsolódni. Nem vagyok szakértő molekuláris biológiában, de szerintem nem mutálódhat végtelenül a tüskefehérje úgy, hogy egyszerre ellenálló maradjon a vakcinás antitesteknek és ugyanakkor továbbra is hatékonyan kapcsolódni tudjon az ACE2 receptorokhoz.

 

Ez elméletben azt jelenti, hogy itt a fertőzés és az oltás ugyanolyan antitesteket kellene, hogy termeljen, nem?

Nem minden esetben. Az oltások túlnyomó részében azért a tüskefehérje van bekódolva, mert kimutatták, hogy ezen a ponton a leghatékonyabb a védekezés a vírus ellen. Azonban ha bejut a teljes vírus a szervezetbe, akkor a vírus többi részére is termelődhet antitest. Hogy ez megéri-e a szervezetnek, vagy csak az erőforrásokat pazarolja vele, azt nem tudom sajnos megmondani. Illetve azt sem, hogy egy konkrét vírus-specifikus antitest termelődik-e a szervezetben, aminek több "ága" van, amik a vírus különböző részeit tudják támadni (mint egy svájci bicska), vagy egy antitest egy konkrét pontot támad meg csupán és ebből termelődik többféle.

Mindenesetre az mRNS típusúakban csak a tüskefehérje van, így csak erre alakulhat ki antitest. Az inaktivált/legyengített vírust tartalmazó oltásoknál valószínűleg ugyanolyan "antitest-sorozat" termelődik, mint a fertőzés esetén. A vektorvakcinák esetében pedig  a hordozó ellen is fellép(het) antitest termelés (pl. csimpánz adenovírust használják hordozónak).