( deje | 2021. 01. 15., p – 14:34 )

Jó lenne, ha mind a hazai, mind az EU-s gyógyszerügynökségben bízhatnánk. Csakhogy mivel nálunk a hatalmi ágak szétválasztása elv nem teljesül, az EU-ban viszont igen, innentől kezdve az itthoni hatóságoknak nehezebb bizalmat szavazni. A "mindent a pártpolitikai céloknak alárendelve" elv ellenére is voltak/vannak Magyarországon független, vagy legalábbis a lakosság számára jól működő ügynökségek, hivatalok, de ezek száma sajnos jelentősen csökken. Van olyan, amiről konkrétan tudom, hogy a mostani rezsimnek be kellett hódolnia, pedig előtte független volt és nem cselekedett "felsőbb" utasításra. A magyar gyógyszerügynökségről nincs ilyen információm, csak reménykedni tudok.

Mindenesetre ha a vezér kijelent valamit, akkor még az is lehet, hogy cselekedni fog. Vagy nem. Ha a magyar ügynökség független volt eddig, akkor lehet, hogy ezután is az lesz, és az egész a vezér részéről nem volt más, mint választási beszéd. Ha nem volt független, akkor valszeg kicsit "meg lesz siettetve" az eljárás, és ez csak úgy mehet, ha fontos lépéseket kihagynak. Aztán a harmadik opció, hogy eddig függetlenek voltak, és nem akarnak behódolni a mindent elsöprő akaratnak, ami viszont most bedarálja őket.

Nézzük a végeredmény felől a lehetséges szcenáriókat:

1. Magyarországon orbán lenyomja az ügynökséget, kapkodva beoltják a népet. Ha a rizikó ellenére minden rendben megy, szeretett vezérünk dagadó mellekkel kiáll a karmelita kolostor hatalmas, csakis az ő számára milliárdokból felújított erkélyére, és hű alattvalóinak csodálatától és szeretetétől elolvadva hangoztatja önnön nagyságát. Ha baj lesz, az összes általuk kontrollált médiumból hamisított statisztikák és számadatok próbálják majd elfedni a hibát. Ahogy eddig is - elég csak megnézni a koronavírus jelenlegi statisztikáiban levő hatalmas ellentmondásokat. A gyógyszerügynökség vezetőségét leváltják párfunkcionáriusokra, a korábbiak meg jók lesznek bűnbaknak. A népnek meg szar lesz.

2. Ugyanez az EU ügynökségnél: ha kapkodnak, és baj lesz, akkor az összes tagállam rajtuk fogja köszörülni a fogát. Felelősségrevonások lesznek, az egész ügynökség hitelessége EU szinten a porba hullik - azaz öngyilkos misszió a számukra. Egyik politikusnak sem érdeke nyomást gyakorolni az ügynökségre, mert gebasz esetén velük együtt fog a porba hullni. Bűnbakkeresés ott is lesz, de sokféle sajtó létezik az EU-ban és sok mindent ki tudnak deríteni az újságírók, jóval nehezebb elkendőzni a dolgokat.

Persze az is lehet, hogy ahogyan a VW is megúszta a dízelbotrányt, az EU gyógyszerügynökség is megússza, a korrupció sok helyre elér, de azért nyugat-eu-ban nem ez a jellemző.