( nagy_peter | 2021. 01. 10., v – 04:08 )

Embereknek adott fizetésről beszélünk, aminek a megélhetést kell fedeznie, nem a gyártás során keletkezett költségeket ...

Ugyanez a helyzet a szerzői jogdíjakkal. Egész konkrét magyar gyártású animációs sorozatra volt rálátásom (éveken át), így egész pontosan tudom, hogy mi milyen költséggel jár (nem multinál, hanem kis magyar vállalkozásnál), és miért nem az a cél, hogy egy az egyben visszajöjjön csak az az összeg, amit a gyártásba belefektettek. A filmek nézőközönsége sem végtelen, nem lehet úgy tekinteni a másolásra, hogy az nem okoz kárt. 

Egyfelől rengeteg munka van egy 5 perces animáció elkészítése mögött, ami sok ember összehangolt munkáját igényli, ráadásul ezek elkészítéséhez a megfelelő felszerelés is elég drága. Ezt pedig valakinek előre kell kifizetnie, és azt, hogy ez profitot fog hozni, nem garantálja semmi sem. A sikeresebb műveknek kell visszahozni azt az összeget is, amit a kevésbé sikeresek emésztenek fel, ezért nem értem itt az extra profit kifejezést. Akkor lehetne extra profitról beszélni, ha mondjuk a rosszul sikerült művek esetén (amik nem hozzák vissza az elkészítésük költségét sem), valaki kifizetné a különbözetet, hogy ne keletkezhessen veszteség.

És mondjuk el tudom fogadni, hogy a Disney filmjeit letöltöd, mert ők már olyan anyagi helyzetben vannak, ahol nem tudnak veszteni egy filmen, de a Youtube tartalomgyártói többségében még nem ilyen milliomosok. Maga a Youtube, mint platform pedig a beérkező bevételeiből elsősorban a saját fenntartását fogja kifizetni, és csak az ezen felül bejövő pénzekből fizeti ki a tartalomgyártókat. Így amikor a Youtube reklámjait nem nézed meg, sokszor olyan tartalomgyártók esnek el bevételtől, akiknek jelenleg a megélhetését sem fedezi az általuk végzett munka.

Hát enyhén fordítva van bedrótozva a szociális érzékenységed, ami jelenleg a milliárdos multik iránt működik, fordítva, mint kéne.

Nem a multik profitját féltem, és nem a távol-keleti (gyermek)munkások fizetését sokallom. Nem a Disney érdekeit akarom védeni (ők elég nagyok ahhoz, hogy megvédjék a maguk érdekeit, ha akarják). Én az ahhoz hasonló kezdő magyar Youtube tartalomgyártók érdekében szólalnék fel, mint pl. Walter Reéb, vagy Gere Ádám, (és még sokan mások) akiknél még a megélhetésüket sem fedezi a Youtubetól kapott bevételük, pedig évek munkája van már benne. És miután ők a megtekintett reklámok után kapják a Youtubetól a pénzüket, így ha olyan kliensből nézed a tartalmukat, ahol nem adod ki az adatidat, és nem tekinted meg a reklámot sem, akkor ők emiatt pénztől esnek el. Persze igen, a YouTube is elesik ilyenkor a rajtad realizált haszontól, és majd idén is csak 15,15 milliárd USD lesz a bevételük, de ők azért majd megmaradnak így is.