( zeller | 2021. 01. 09., szo – 21:28 )

"Oda eddig egy UTP ment be, amit most optikára cserélnek, hogy ugyanazt a forgalmat lehessen áttolni rajta, amit az UTP kábel is el tudna látni" - Nem, egy UTP-kábel messze nem tudja azt, amit egy optikai szál, márcsak sávszélességben sem.

"a plusz eszközről, aminek 0-24 mennie kell saját költségen" - ahogy az az IPTV-hez is kell külön doboz (ez a másik ok, hogy IPTV nincs és nem is lesz nálunk...)

"Mert saját optikai végberendezést meg nyilván nem engednek felcsatlakoztatni" - Anno az ADSl is úgy indult, hogy a szolgáltató adta a végberendezést. Aztán pár év alatt átalakult a piac, szabványos ADSL-eszközöket már lehetett használni.
Az FTTH az picit más kérdés, ugyanis azon az üvegszálon nem csak egy szál IP-kapcsolat adatit viheti át a szolgáltató (ha most még így is van), ergo emiatt is egyértelmű, hogy az optikát saját eszközben végződteti, és abból adja ki neked a Gigabites LAN-t. Én mondjuk a szolgáltatói ONT eszközt csak médiakonverternek használom, bridge mód, wifi off, így gyakorlatilag semmilyen módosítás nem kellett az itthoni hálózatban, csak átdugni a korábbi, ajtó mellett behúzott UTP helyére az ONT-bbe dugott patchkábelt, és ment minden tovább.

"az ADSL-only területeken nem nagyon cserélgetik le a kábeleket" - ez jellemzően üzleti döntés, FTTH-val tapasztalatokat szerezni nagyobb előfizetővel ott lehet, ahol relative kis területen sok efi. van. Ez az egyik. A másik, hogy egy ilyen beruházásnál igenis azt nézik, hogy mennyi efi.-re oszlik a költsége. Ha egy faluban van 100 ADSl-előfizető, meg tovább 200 telefon-only ügyfél, és ahhoz csillió méter optikát kell a meglévő rezes telefonkábel mellé kihúzni, plusz az uplink-et is cserélni, nos, az lehet, hogy nem prio.1-es feladat lesz a cégnél.
Ahogy anno Nagykovácsiban is megcsinálták igen hamar az ADSL-t, kapott a település egy igen korai DSLAM-ot - aztán jó sokáig úgy maradt, mert akkor a prio.1-es feladat a még ellátás nélküli területek ADSL-esítése volt.