( Raynes | 2020. 12. 20., v – 19:06 )

Nem, nem mondtam meg hogy használja. Ő kérdezte ki itt emberek véleményét. Én leírtam a sajátom, hogy miért telepíteném újra. Lehet nem értesz egyet vele, akkor cáfold szakmailag kérlek, ne személyeskedéssel.

Azt meg nem értem mit írjátok hogy Gentoo-s kérdés. Nincs olyan, hogy „A” Gentoo. Mindenki máshogy telepíti, és igen, pont erről szól a topik, hogy felesleges más gentoo-sokat kérdezni, mert nekik más a telepítésük. Már az Arch is erről szól, meg az összes haladó disztró, hogy nincs installer, nincs default, mindenki máshogy legózza össze a rendszerét, nem lesz két egyforma rendszer. Archon is csak annyi van eldöntve, hogy kötelező systemd init van, meg initramfs. Artix-on már ez sincs eldöntve, mert lehet OpenRC, runit, S6 init, meg initramfs nélkül is telepíteni. Emiatt két egyforma telepítés nincs, Kisguczy Illés systemd-vel és GRUB2-vel telepíti, meg KDE5-tel, ext4-gyel, Intel GPU-t használva laptopra, míg Gipsz Jakab OpenRC-vel, EFI stub boottal, GRUB nélkül, f2fs partíciókra, egy szál dwm-mel, AMD-s dedikált videókártyával használva, amire multimonitor setup van neki rákötve. Nem értem, hogy ezen mit nem értetek. Gentoo-nál már annyira egyedi, hogy még a kernel is az lesz, kidobálhat belőle az ember mindent, ami nem kell neki, és emiatt nem csak azért lesz gyorsabb, mert a procijára lesz az embernek ráforgatva a szükséges optimaliizációkkal és utasításkészletekkel, hanem mivel egy csomó feature nincs is belefordítva, már a kernelbináris mérete összemegy jelentősen. Lényegében mikor Gentoo-t teszel fel, akkor nem Gentoo-t használsz, hanem a saját egyedi igényre szabott és forgatott disztródat. Épp ezért van, hogy nektek nem tetszik, amit írok, mert az én igényeim, gépem, stb. mások, mint a tiétek, de a Gentoo pont erről szól, hogy minden igényre ráigazítható, nem Egyenbuntu, ahol ugyanazt a Gnome GRUB-systemd Snaphegyek szutykot kapja mindenki az arcába a Ubiqity installeren keresztül, ha kell neki, ha nem, mert a Canonical eldöntötte, hogy az mindenkinek kell.

Azt sehol nem írtam, hogy nem lehet célgépen fordítani, mert lehet. Inkább azt ragoztam, hogy érdemes-e. Mert az UEFI bootból és az NVMe-ből ítélve egy modernebb, relevánsabb gépről van szó, aminek feltételezhetően nem okoz gondot a Gentoo fordítása. És nem a 0,001% optimalizáció miatt nem érdemes, hanem a plusz idő alatt, míg leforgatod, meg utána még a bináris csomagokat eljuttatni a célgépre, külön feladat, főleg, minden egyes frissítéskor vergődni vele, újra és újra. Így build szerver ide, vagy oda, én nem szórakoznék ilyennel, legalábbis nem releváns hardveren. Mint írtam, pár napon belül újra fog felmenni a Gentoo nálam, most már 8 maggal gyorsabban tudok nekifutni, mint a régi gépen, ami egy 1000 éves szutyok üzleti noti volt, 2 mag 4 szál, gyertyaláng teljesítmény, órákat szüttyögött el a fordítgatással, igaz az én bénaságom is belejátszott anno, hogy többször is le kellett fordítani ugyanazt, USE flag mizéria miatt, de az is igaz, hogy magamnak nehezítettem meg a túlzott minimalizmussal, meg kezdőként azonnal nekiálltam v9999-git-es csomagokat forgatni frissességmániából. Ha egy fullos forgatást csináltam volna mindenből, akkor elsőre lefordult volna, de akkor meg a Gentoo értelme veszik szerintem oda, annyi erővel egy fullosra forgatott bináris disztrót is feltehet az ember helyette, ami igaz nem lesz 0,001%-os különbségre kioptimalizálva, de fent van 5-15 perc alatt. Azért kell az összképet nézni, meg hogy kinek mi éri meg munkában.