( Hevi | 2020. 12. 13., v – 15:05 )

Úgy kb. a F betűig hasonló a hangalak

far - fart?

Szerintem elég hasonlóan hangzanak.

fart - From Middle English fertenfarten, from Old English *feortan (attested as the gerund feorting), from Proto-Germanic *fertaną, from Proto-Indo-European *perd-.

link

Az ó-angol alak az már kikövetkeztetett alak, bizonyíték csak a közép-angol (1066 - késő 15. század) alakra van.

Ehhez képest:

far – ‘ember, emlős állat testének alsó, illetve hátsó kerek, húsos része, tompora’; ‘hajó hátsó része’. Származékai: faros, farol.

Ősi örökség az uráli korból: osztják pir (‘háttér’), vogul peru, szamojéd purdá (‘vissza, hátra’). A szóeleji p ⇨ f hangfejlődés szabályos...

link

Az UESz szerint a far előfordulása:

far A: 1211Fara sz. szn. (PRT. 10: 515), de →farok [csak EWUng.]; 1395 k. forham (BesztSzj. 773.); 1405 k. far (SchlSzj. 438.)

Szóval a far és a fart bizonyíthatóan együtt léteztek. Ami a korábbi hangalakokat illeti, azt csak nagy fokú szkepticizmussal szabad csak figyelembe venni, ugyanis nem írásos emlékeken, hanem különböző "hangtani törvényeken(?)" alapulnak, puszta spekuláció.

Érdekes amúgy, hogy a PIE és az "uráli" esetén is hasonló a hangalak, PIE *perd-, osztják pir (‘háttér’), vogul peru, szamojéd purdá és állítólag mindkét esetben a p -> f fejlődés ment végbe.

Nem véletlen pedzegetik páran, hogy túl sok a "meglepő véletlen" a két nyelvcsalád etimológiáiban, lehet érdemes lenne megvizsgálni, hogy lehet-e esetleg egy közös ős a háttérben:

https://en.wikipedia.org/wiki/Indo-Uralic_languages

https://hup.hu/comment/2512545#comment-2512545