( pomm | 2020. 12. 09., sze – 06:10 )

Így olvasva ez nem igazán életszerű. Nyilván sok mindenre (is) alkalmas a matematika, de ennél bonyolultabb (nem lehetetlen) lenne kifejezni vele például emberek, ember csoportok érzelmi, társadalmi, vallási, gazdasági, stb. közösségét. Ehhez hozzájön később a már "odaszületettek" egyfajta determinációja. Hiszen neki már a családi modellel is bővül a közösséghez való tartozni vágyás (apa, anya, tesó is büszke rá)
Lehet leszólni a nemzetállam modelljét, de még az a fránya liberális USA sem maradt volna meg anélkül, hogy egy nemzetnek tartja magát. Ami a megalapítása idejében nem volt annyira nehéz, hiszen voltak az amerikai őslakosok, meg mindenki más. Előbbieket kiírották, aztán "csináltak" egy nemzetet.
Ezzel szemben Európában régebben léteznek nemzetek, mint maga az USA. Ezeket csak úgy felszámolni és létrehozni egy Európai Egyesült Államokat-t igen körülményes lenne. Bár vitathatataln tény, hogy az őslakosok kiírtása, beolvasztása esetén egy külső, vegyes embertömeggel akár még kivitelezhető lenne is. 

Visszatérve a nemzetállamra, manapság (Európa) egyfajta laza gazdasági, szociális, vallási, nyelvi, történelmi, stb. összetartozás. Ráadásul ma már nem bonyolult a nem tetszőknek, kissebbségben lévő kritikusoknak elhagyni és máshol letelepedni. Ez még a múltszázad elején is hatalmas áldozatot követelt az egyéntől. Szóval, kiegészítve a fentieket:

egyfajta laza gazdasági, szociális, vallási, nyelvi, történelmi, önkéntes összetartozásként (is) lehet definiálni. (a sorrend nem határoz meg semmit!)
Akiknek meg ez elfogadhatatlan, egy egész Világ vár rájuk (más kérdés, hogy minden normális országban el kell fogadni bizonyos szabályokat, ha tetszik, ha nem)