( Adamyno | 2020. 12. 05., szo – 13:58 )

Szólgáltatónál dolgoztam, ott láttam jópár nagyipari hulladékot az ügyfeleknél sőt, mi is árultunk.

Saját tapasztalat ASUS-al kapcsolatban, hogy volt egy routerem, ahogy bekapcsoltam a torrentet (pedig csak 100 megás volt a hálózat), az eszköz újraindult. Később már torrent sem kellett hozzá. Cégnél van 3 ASUS router, melyekben van SIM foglalat. 4G mobilnetet osztják wifin. Az egyik teljesen megpusztult, nem talál hálózatot, a másik kettőt naponta 1-2x újra kell indítani, mert hiába jelzi, hogy jó a térerősség, van kapcsolat de nincs internet x idő után. FW frissítés természetesen nincs. A másik is így kezdte, csak már nem talál hálózatot abszolút. Az olcsóbb TP-Link működik hiba nélkül. ASUS-ról még annyit, hogy volt egy párszázezres videokártyám, 2 éve az akkori legmagasabb polcról ami garanciális lenne a mai napig, de sehogy sem tudtam érvényesíteni kevesebb, mint egy év után mert a kereskedő és az ASUS egymásra mutogattak. Végülis mit veszíthetek alapon megoldottam mert ezek után megjavítottam magamnak, hála elektronikai ismereteimnek. Különben méltatlanul egy kukában végezte volna. As asus notikat már meg sem említem, mert amikor szétszerdem a sokadikat, nem tudtam, hogy sírjak vagy nevessek azon amit láttam. Pl. egy ThinkPad közelábe sem érnek javíthatóság/bővíthetőség terén. De ez szinte minden gyártó esetén igaz lesz lassan a gamer/consumer kategóriában.

Ezt az alsó polcos történetet egyébként sem szeretem. Ha nem ér egy fabatkát sem az alsó polcos eszköz akkor minek gyártják? Az átlag user nem fog gondolkodni csak bemegy a boltba, vesz egy eszközt ami épp kapható és kidobta a pénzt az ablakon. Sokszor annyi a választék, hogy Tenda, 6000Ft-os Tp-Link vagy 7000-es ASUS. Én szerencsére még aznap visszavittem és mivel nem volt jobb, visszaadták az árát. Sok mikrotiket használok otthon és munkahelyen. A legolcsóbbal sem volt soha semmi gondom. Van ami már évek óta végzi a dolgát 24/7-ben az oszlopon hidegben, melegben. Igaz, hogy nem 7000 Ft volt egyik sem. De nem árulnak gagyit még olcsón sem.

 

Simán csinálnék egy szabályozást, egy minimum telejsítményszintre. Amelyik eszköz nem éri el, az nem kerülhet forgalomba EU-ban és szigorúan ellenőrizni.
Például:

-Minimum 6 év aktív fw support, ami azt jelenti, ha egy szoftver komponensről kiderül, hogy sebezhető, a patch kiadás után a gyártónak van 30 napja hivatalos fw frissítés formájában közzétenni azt.

-Legalább 100.000 óra MTBF otthoni/kis irodai körülmények (25 fokcelsius környezeti hőmérséklet) esetén

-64 byte méretű csomagok esetén legalább 1 millió packet/s kapcsolási és routolási sebesség a gigás portokon (ami durván 500mbit) nullás konfiggal, ugyanez 25 bridge filter esetén legalább  300.000 packet/s és 25 ip filter rule esetén legalább 200.000 packet/s.

Lehetne ezt még fokozni, de ha lenne egy minimum és nem árulhatna bárki bármilyen hulladékot (és ehhez még a nevüket is adják egyes "nagyobb" gyártók), akkor az a usernek és valószínűleg a brandnek is jót tenne.