( zZsOlTi | 2020. 12. 03., cs – 14:21 )

"Tehát nem az ősemberek feltételezett táplálkozásán és feltételezett egészségén alapul, hanem a mai élő természeti népek étrendjén és egészségén, amit számos tudós tanulmányozott évekig, évtizedekig és számos tanulmányt írtak róla."

Nem akarom kötni az ebet a karóhoz, de csak ismételni tudom magam, a ma élő természeti népek a modell, amivel magyarázzák a paleolit ember idealizált egészséges életmódját. Ezt maga Szendi írja, miközben cáfolni próbál, de végülis leírja, hogy következtethetünk elődeink táplálkozására.:

Szendi:
"A paleolit táplálkozás valódi modelljei az elmúlt 100-150 évben megismert, kortársként velünk élő természeti népek. [...] Az ő életmódjukból és táplálkozásukból következtethetünk elődeink táplálkozására. "

Ha nem érdekes az ősember, akkor miért erről szól az egész, hogy az ő életmódjukat próbáljuk modellezni, miért akarunk rá következtetni? Akkor miért nem mondjuk azt, hogy éljünk úgy, mint a mai természeti népek? Egyáltalán minek kell a képbe a paleolit ember?

Az is megérne egy misét, hogy a természeti népek életét miért tekintjük etalonnak? Mennyi olyan használható, hosszú távú (nem pár év) tanulmány van, amiből messzemenő következtetéseket lehetne levonni. 

Az is érdekes kérdés, hogy a peleo a természeti népek étrendjéről beszél, mintha ez valami egységes dolog lenne, pedig nyilván nem az. Egy eszkimó nem nagyon eszik szénhidrátot, míg egy esőerdei törzsnél meg simán lehet ez a fő tápanyag forrás (pl egy rakás cukros gyümölcsből, amit a pelo nem nagyon javasol). Az is kimarad képletből, hogy a természeti népek csak a helyben előforduló élelmet eszik. A másik ami mindig kimarad a képletből, az a mozgás, ami a természeti népek életmódjának a része. Az étrendet többé-kevésbé le lehet utánozni (ha egyáltalán), de ez csak egy része az egésznek.