( asch | 2020. 12. 03., cs – 08:50 )

> Viszont az akkori körülményeket akkor sem tudod teljes mértékben modellezni, nem tudható, hogy az idő múlásával mennyiben is tértek el ezek a táplálkozási szokások.

Ja, bazmeg nyiván fehérkenyeret ettek és cukrot tettek a kávéjukba. Ne legyetek már ennyire agyalágyultak! Attól még, hogy nem tudjuk teljes mértékben modellezni, attól még van róla egy fogalmunk.

Ahogy az egyik paleós celeb mondta: képzeld el, hogy az érintetlen természetben találod magad törzsnyi méretű csapattal (az egyedül kibasznak a vadonba kérdés hülyeség, mert az ember mindigis csapatban élt, nem releváns, hogy egyedül mire vagy képes) néhány szerszámmal eszközzel felszerelve, de kaja nélkül éhesen. Mit fogtok tenni az éhségetek ellen? Nemesítetlen semmire sem jó magokat kezdtek rágcsálni, vagy csapdába ejtetek egy zsíros nagyvadat az itatónál? Sokkal ésszerűbb választás a nagyvad 10-ből 10 férfi vadászni kezdene ilyen helyzetben az tuti. És jobb buli együtt megsütni este, mint füvet rágni a tűz körül. Próbáltál már füvet rágni vacsorára?

Ezenkívül az sem teljesen igaz, hogy a paleo csak a ma élő természeti népek étrendjének modellezéséről szólna. Az elméleti alapot adja az a hipotézis, hogy a kőkori ember másképpen táplálkozott, és hogy emiatt genetikai össze nem illés van a mai ember és az életmódja (étrend és minden más is) között. De a részletek kidolgozása már nem kizárólag az ősember, vagy a természeti népek modellezésére épít, hanem a mai populáción elvégezhető - elvégzett - kísérleti eredményekre is.

Az ősember, vagy a természeti népek tehát csak a gondolkodási keretet adják ahhoz, hogy megértsük mi az oka a genetikai össze nem illésünknek a környezetünkkel, illetve vonalvezető, hogy merrefelé kell keresni a működő dolgokat, de a végső szó az étrend (és egyéb életmód döntések) hatása az emberi egészségre.