( ggallo | 2020. 12. 02., sze – 11:03 )

A vízhűtés két lényege (szerintem), hogy azonos hűtő teljesítményt alacsonyabb zajszint mellett tud produkálni, és gyorsabban tudja a hőt elszállítani, mindezt (egy bizonyos hűtési igényt átlépve) kisebb helyen, könnyebb szerkezettel. Vagy lehet ez a két (három) tétel teljesen kéz-a-kézbe jár, nem vagyok fizikus. Persze megfelelő összeállításban, és megfelelő beépítés mellett. Csak úgy a polcról valamit random olcsó AIO rendszert lekapva valószínű rosszabb lesz, mint a gyárilag csomagolt léghűtés.

Minden, személyi számítógépben felmerülő hűtés megoldható léghűtéssel, a kérdés mindig a zaj és a súly. Azért a felső kategóriás CPU léghűtések sokszor 1-1.5 kg súlyúak, amit nem minden alaplap bír ki, nem minden házba fér be. A VGA-k extra hűtése meg a sokféleségük miatt jobban uniformizálható vizes rendszerrel, mint levegőssel (olcsóbb tervezni és gyártani), csúcs nem-gyári léghűtések csak a csúcs kértyákra szoktak készülni, míg vizes blokk kb. minden VGA-ra létezik.

A vizes rendszerhez viszont arra alkalmas ház is kell, és a beépített PC komponensekhez illik választani/párosítani (nem fizikai szerelhetőségben) a vizes rendszer elemeit, tudását. Plusz karban kell tartani, a folyadékot időnként cserélni kell, és persze figyelni kell a szivárgásra. A ma kapható hűtő folyadékok semmi kárt nem okoznak a gépben, ha belefolynak, csak minden nedves lesz, ami kellemetlen és takarítani kell (de nem jellemző egy jól összeszerelt rendszer szivárgása, ha nem hozzák-viszik a gépet, hanem csak úgy van magának a helyén).

A kevesebb zaj igény meg sokszor teljesen máshogy is megoldható. Anno amikor a P4 3.2 GHz-es procikat vízhűtöttük, akkor csodát láttunk az első Core CPU-k beépítése után, mert azok a gyári levegős hűtéssel is sokkal halkabbak voltak mint az akkor komolynak számító vizes rendszer a drága de melegedős P4-gyel, és ennek ellenére nagyobb volt a CPU leadott teljesítménye. Szóval lehet CPU és VGA cserével egy levegős rendszer is halkabb lesz, azonos vagy magasabb teljesítmény mellett.

Manapság a vizes rendszert két gépbe teszik (főleg): az egyik az olcsó "gamer" gépek, amibe egyáltalán nem kellene, de sokkal menőbb, így jobban eladható tőle a portéka. A másik az olyan csúcsgépek, amik minden téren túl vannak hajtva, de az építő még pont nem akar szívni a folyékony nitrogénezéssel (mert mondjuk folyamatosan használná túlhajtott állapotban a gépet, nem csak percekre, csúcsdöntésre). Az első esetben sem nem jobb a hútés, sem nem halkabb, a második esetben pedig a hűtés ugyan úgy "hangos", nehéz, nagy, csak jóval nagyobb hűtőteljesítmény mellett mindezt.

A kettő között a léghűtés mindig jobb választás manapság. És legtöbbször olcsóbb is.

Ide illik egy estet, amikor is egy állami hivatalba mentünk garanciális PC javításra vagy 15 éve, azzal a hibával, hogy nagyon hangosan zúg a ventilátor. Core2Duo gépek voltak, már azzal a vékony, csendes gyári Intel hűtővel. Irodai gép, a CPU és a táp ventilátoron kívül nem volt bennük más légkavaró, és azok az Intel hűtők kb. sose mentek tönkre. Szóval megjelentünk a tetőtéri szélső irodában, ahol egyetlen úriember dolgozott, és teljes volt a csend. Megkértem, hogy akkor legyen szíves kapcsolja be a gépet, hogy meghallgathassam, melyik ventilátort kell cserélni. Erre felháborodva mondta, hogy már be van kapcsolva, nem halljuk azt az égtelen zajt, amit csinál?

Szóval a zajszint az eléggé szubjektív, és neten pláne elég nehéz tanácsot adni, hogy honnan hová milyen fejlesztéssel lehetne eljutni.