( azbest | 2020. 11. 30., h – 21:46 )

Szerkesztve: 2020. 11. 30., h – 21:52

Majd úgy 5 év múlva lehet bármi következtetést levonni.

Mivel az emberek nem akarnak változtatni a szokásaikon, így nem is volt széleskörben teljes értékú operációs rendszerrel használatban arm. A chromebook egy billentyűzetes tablet kb, oda is újabban kezd bekúszni, hogy hivatalosan is lehessen haszánálni webes alkalmazásokon kívül mást.
A gyártók sem szeretnek változtatni, a bevált sémát követik, ahol kockázat nélkül tudnak profitálni. Pláne, amikor pár nagy cég kezében van a teljes iparág.
 

Na most érünkt el arra a pontra, hogy valaki megmutatta, lehet arm alapon is versenyképes notebookot vagy pécét építeni. Eddig csak más célra készített megoldások voltak összehekkelve, harmatos teljesítménnyel. Ráadásul gyártónként különböző boot megoldásokkal. Szerintem ez a nem egységes módon, nem a készüléken lévő biossal induló katyvasz is részben oka, hogy csak nehezen terjedtek. Mostanában fordul elő, hogy némelyik arm boardra feltesznek flashre boot kódot, hogy hekkelés nélkül tudjon indulni. Ahogy az sbc-k esetén a raspberry pi megmutatta, lehet erre üzletet építeni, úgy majd a tucatnyi soc gyártó is követheti ilyen irányban is a jó példát és pécé célra összeállított soc-ot kiadni.

A visszafele kompatibilitás kérdése is mostanában oldódik meg, ahogy az apple, úgy az ms is mostanában hozza ki a közel teljesértékű emulációs rétegess oprendszerét. Kell egy átmenet, hogy ne üresen induljon az új vas. Az ms többször megszopatta már magát, mert ezt nem ismerte fel. Az eredeti armos windows is kapufa volt ezért. De a zune és az ms appstore is a tartalom hiányától döglött meg.

Szóval, bizakodó vagyok, valószínűleg felélénkül a tespedésből a pécés piac. Esetleg új szereplők nőhetnek ki az oligopol x86 árnyékából. Armot bárki licenszelhet. Még akár azt is megélhetjük, hogy lazítanak az x86 licenszelésen, ha elvesztik a duó a kvázi monopol helyzetét a pécék terén.