( bkil | 2020. 11. 30., h – 18:13 )

Voltak a Raspberry Pi (2012) előtt is ARM alapú, szélek körben elérhető "asztali" rendszerek:

Pár év a legtöbb webshopban a laptop kategória alján akadt több gyártó aki ARM alapú megoldást kínált (kb. 60-70 ezer Ft), de ennek ma nyomát sem látom.

Megjegyzem, a Raspberry 1 sosem akart reális asztali gép helyettesítő lenni, mindig is az olcsóság volt a fő szempont, így sosem volt túl gyors. A 4GB-os Raspberry 4 viszont már majdnem megüti a szintet - normál alkalmazások eldöcögnek vele egy netbook szintjén és BOINC szempontjából a számítási hatékonysága páratlan még szerverekhez mérten is.

Ennyi erővel bármelyik dd-wrt/OpenWrt-képes MIPS vagy ARM NAS-ot vagy routert is felsorolhattuk volna, mert ha rádugunk USB hubot, USB flashet és videokártyát akkor máris az is egy "számítógép", csak nagyon lassú.

Nem túl régi telefonok vagy tabletek esetén még könnyebb kijelzőt, billentyűzetet és egeret hozzákötni, arra Linuxot telepíteni akár felhasználói jogosultsággal, akár rootolva (akár SD kártya dual boot mellett), amivel szintén sok normál alkalmazás használható. "Android TV okosító" dobozoknál szintúgy, azokra minden be is van építve és sokra már portoltak is Linuxot. Az okostévé határeset, arra kevesebb okosítást hallani, de biztos ilyen is létezik.