( gee | 2020. 11. 27., p – 20:53 )

Így van, a kereskedőnél fizetek 1000 forintot, abból mondjuk egy Mastercard vagy Visa esetén levonnak nagyságrendileg 3% díjat a POS terminál gazdái, szóval a kereskedő 970-et kap. A 30 forinton meg megosztoznak többen, ezért írtam hasraütéses alapon 1%-ot. Úgy emlékszem, a kártyatársaság, a POS üzemeltetője és a kártya kibocsátó bank között oszlik meg a sáp, de nem tudom, hogy ki mennyit kap.

Ezért jó az Amexnek, mert egyfelől az Amex fizetésért nem csak 3% körül vonnak le, hanem olyan 5% körül, és ő a kibocsátó is meg a kártyatársaság is. (OK, ha jól tudom, vannak talán bankok által kibocsátott Amex kártyák is, pl. OTP-s Amex kártya rémlik, de nem ez a jellemző, a legtöbb Amex magától a cégtől jön).

Pont ezért éri meg a hitelkártya cégeknek is hitelkártyát adni. Nem tartom náluk a pénzemet, amit másnak kihelyezhetnének hosszútávú hitelként, nincs kártyadíj, nem fizetek kamatot (mert időben visszafizetek mindent), mégis megélnek belőle jól. Amikor a Citibanktól jött az üzletkötő hitelkártyát ajánlani a céghez, és valaki rákérdezett, hogy hogyan éri meg neki az, hogy ingyen hitelt nyújt nekünk, egyáltalán nem csinált belőle titkot az üzletkötő, hogy nekik jó az, ha sokat használjuk a kártyájukat, mert megkapják utána a sápot.