( asch | 2020. 11. 26., cs – 11:06 )

Nekem a Jitsi bevált: a titkosítása ennek is csak sima böngésző standard, de mint a példa is mutatja nem ott tartunk, hogy ez volna a szűk keresztmetszet. Fel lehet pattintani saját szerverre (nginx mögé AFAIK), elé lehet tenni tetszőleges autentikációt. Ha nem analfabéta a felhasználó, akkor egyébként elvben elegendő lehet a jelszó-szerű szoba link úgy, hogy csak a szervező autentikálja magát, a többiek autentikációja az, hogy tudják a linket. Ha akarod a szervert nyilván rakhatod úgy is, hogy csak VPN-en legyen elérhető, tehát tetszőlegesen fokozhatod a biztonságot (legalábbis a biztonság érzését :-).

A felhős szolgáltatókkal nekem a legnagyobb problémám az, hogy nem tudom elhinni, hogy az egésznek nem az ipari léptékű kémkedés volna az üzleti modellje. Pláne, hogy mind ingyenesen elérhető a kis halak számára. Márpedig ezeket szolgáltatni iszonyatos költség, hol éri ez meg? És ha már az ingyenesekre kiépítették a lehallgatási modellt, akkor nyilván a fizetősökre is bekapcsolják, hiszen ott jön az igazán zsíros információ, nem? Ezért aztán a nemzet biztonságát ezekre építeni számomra hihetetlen meredek.

Persze, amiről ezek a "védelmi miniszterek" picsognak - gondolom divat, receptek, hasonló női dolgok -, annak nincs szükség a védelmére, nyilvánvalóan ezek csak bábok, illetve eleve feladták a nemzet védelmének az igényét is, akik ezekre bízták a vezetést.

Írtam saját programot is, ami egyetlen TCP porton kommunikál, úgy véded ahogy akarod. De ehhez is kell szerver - ami lehet az egyik usernél is. Alapból SSH-t használ titkosításra, de ha valaki nagyon akarja, akár OTP-t is tehet alá, mivel számára a titkosítás tényleg csak egy layer, külön processzben is fut, a parancssor pedig konfolható. Ez viszont egyáltalán nem kényelmesen használható, és valamiért csak Linuxom működik jól (Windowson akadozott amikor legutóbb próbáltam: a gyanúm az, hogy a Windows ütemezője nem kezeli jól azt, hogy a program valójában csak egy rakás pájp egy rakás processz között). Mivel nem egyszerű telepíteni (bár nem is túl bonyolult), ezért csak néhány partnerrel használom, 2-nél több useres konferenciát ki sem tudtam próbálni még, pedig eredetileg arra terveztem. Itt van a linkje, ha valakit érdekel: https://github.com/rizsi/rcom