( locsemege | 2020. 11. 22., v – 16:58 )

Őszintén szólva nem erre gondoltam, s amit írsz, azt szerintem csak kvantitatív vizsgálattal, valahonnan a p * V = n * R * T összefüggésből kiindulva lehetne vizsgálni.

Vannak hűtők, amelyekben egyetlen kompresszor van, van mélyhűtő és normál hűtő részük. A normál hűtő részben van a hőmérő szonda, ezért arra szabályoz, hogy +5 °C legyen abban a térrészben. Úgy méretezik a hőszigetelést, hogy amennyiben a környezeti hőmérséklet 25 °C körül van, a mélyhűtő részben kialakuljon a -18 °C körüli érték. Valójában senkit sem érdekel, hogy ez -16 °C vagy -22 °C.

Ha a környezeti hőmérséklet csökken, akkor kisebb a hőlépcső benti tér és a környezet között, így kisebb a hőszigetelésen a hőáram, tehát kevesebb hűtéssel, azaz kisebb kitöltési tényezővel tudja a hűtő tartani az 5 °C-ot. Szélső esetben, amikor már kint is 5 °C van, nulla a hőlépcső - akár nyitva is felejthetnénk a hűtő ajtaját -, már sohasem fog bekapcsolni a hűtő, hiszen így is tudja biztosítani az 5 °C-ot bent. Ellenben a mélyhűtő felolvad, ott is 5 °C lesz, s nem -18 °C.