( uid_21365 | 2020. 11. 20., p – 14:35 )

Szendi úr könyvei tényleg nagyon hasznosak, én olvastam az összes könyvét, a nem paleóról szólókat is, mert megvan a teljes sorozata, ráadásul mind DEDIKÁLVA...!

Mindazonáltal, helyesnek tartatik megemlíteni ehelyütt, hogy az ő általa propagált paleo diéta nem azonos azzal a carnivore diétával amit követek, s amiről fentebb írtam!

Semmi kétség, CSAKIS jó lehet ha egy túlsúlyos illető átvált a szokásos nyugati (vagy magyar...) étrendjéről Szendi úr Paleójára! Ez már HATALMAS előrelépés az egészsége érdekében, efelől semmi vita nem lehet!

Mégis, azért a paleo megenged ám bizonyos olyan dolgokat amiket én ellenzek. Például vannak benne ezek a mindenféle „paleo sütik”, amiknek hát ugye elég magas lehet a szénhidráttartalma, ami tuti nem jó egy jelentősen túlsúlyos illetőnek. Maga Szendi úr is elismeri (le van írva nála) hogy ha valaki sokat eszik ilyesmiket, akkor bizony az van ám hogy „paleo kaján is el lehet hízni”...

Filozófiailag is ellenzem, mert az őskorban süti nem volt és kész. Egyáltalán, a carnivore mozgalom nem hisz abban hogy az ősember bármi érdemleges mennyiségben is fogyasztott volna zöldséget, márpedig a paleo jelentős mértékben épít bizonyos alacsony GI értékű zöldségekre. MI NEM. Mi carnivore-sok úgy véljük, az hogy egy zöldség GI értéke alacsony, még nem teszi azt emberi értelemben fogyaszthatóvá. A zöldségekben (minden növényben...) ugyanis mindenféle méreganyagok és antinutriensek is vannak. Ott van például a spenót. Tele van oxaláttal. Nézz meg egy oxalátkristályt mikroszkóp alatt: hosszú hegyes tű! S te ezt megeszed. És majd szépen felhalmozódnak ezek a kristályok a sejtjeidben, tönkreteszik a mitokondiumaidat, stb. És ez csak egyetlen példa volt. De tessék, egy másik példa: a citrusfélék fotoszenzitív anyagokat tartalmaznak, amiktől fényérzékeny lesz a bőröd. Azaz ha ilyeneket eszel, utána kevésbé bírod majd a napsütést. Például (hogy csak egyet mondjak) elkezd tőle viszketni a bőröd, stb. Egy idő után rájössz, te nem brod a napot. Ekkor nem mész a napra, lecsökken benned a D vitamin szint... Holott a hiba nem benned van, nem Te nem bírod a napot, a baj azzal van amit megeszel!

MINDEN növényben van valamiféle piszkos trükk. Mert egyetlen élőlény se szereti ha megeszik, így védekezik. Az állatok elfutnak ha tudnak, ők tehát a gyors lábakra szelektálódtak, nem arra hogy mérgeket halmozzanak fel a testükben. Néhány kivétel van, a halak, kétéltűek és hüllők körében (meg a puhatestűeknél), de általában az úgy van hogy ha el tudsz kapni egy állatot, baj nélkül megeheted. (Jellemző, az említett kivételek is a relatíve LASSABB állatok körében vannak, ők tartalmaznak mérgeket...)

A növények azonban nem tudnak futkározni, így náluk az elsődleges védekezési stratégia ÉPP az, hogy mérgeket termelnek! Nyilván, e mérgek túlnyomórészt mindenféle rovarok meg gombák ellen valóak, mi sokkal nagyobbak vagyunk, így ritka hogy egy növényi méreg azonnal megöljön minket. Mégis, sok kicsi sokra megy, azaz apránként igenis ártanak a megevett méregmennyiségek...

Szóval igen, Szendi úr könyvei nagyon hasznosak, de azért ő akkor is paleót hirdet, nem carnivore diétát.