( asch | 2020. 11. 09., h – 12:37 )

Pontosan. Ami számít, hogy ha PWM-mel van meghajtva (legtöbbször érdemes a fényerő és a fogyasztás csökkentése miatt), akkor annak a frekvenciája kellően nagy legyen, és állandó a kitöltési tényezője. Így nem villog, és nem hunyorog a kijelző. Ha sötétben is használják a kijelzőt, akkor idegesítő lehet, ha "szem elhúzásra" szétesik a kép - még néhány LED-es hátsó lámpa is ilyen, ezek engem borzasztóan idegesítenek. Ahhoz, hogy ez ne legyen jócskán növelni kell a frekvenciát, az 50-100Hz nagyon nem elég. Legjobb, ha hardveres a PWM emiatt. De ne is legyen túl nagy, mert akkor növekszik a fogyasztása és csökken az élettartama a kapcsolóelemnek.

Egyszer programoztam olyan kijelzőt, ami egy shiftreggel hajtott két bankot valahogy (felváltva, így meg lehetett spórolni pár shift reget), így minden PWM ciklusra be kellett frissíteni a teljes adatot. Ráadásul a PWM olyan lábon volt, amihez nem volt HW timer kimenet. Na, azt elég nehéz volt úgy megcsinálni, hogy kellően nagy és állandó kitöltésű lehessen a PWM frekvencia, de végül sikerült szépre megcsinálni. Vagy egy hetet elszórakoztam vele, ráadásul a megrendelőt nem is érdekelte ez az issue, csak saját szórakozásra akartam szépre megcsinálni.

Annak egyébként lehet értelme, hogy ha sok a digit, hogy bankonként különböző fázisú a PWM-mel vezérlünk, mert így a pillanatnyi fogyasztás kisebb tartományban ugrál, de ilyet is inkább úgy érdemes tervezni, hogy az adat egy hosszú láncolt shift-regben van, és az output enable PWM jelekből van 2-3 darab, és ezek eltolt fázisban aktívak.