( locsemege | 2020. 11. 07., szo – 00:30 )

Mást értünk a fogalmakon. A programozó-matematikus nem mérnök, viszont egy villamosmérnök, vagy akár gépész az. Legalább is az én felfogásomban. Az nem mérnöki hozzáállás, amikor valaki implementál egy szabályozót, csak éppen fogalma sincs a korlátairól, a problémáról. Sohasem vallottam magam programozónak. Akkor programozó volnék, nem pedig mérnök. :) Mindamellett igen, alacsony szinten assembly-ben és C-ben szoktam programozni mikrokontrollerekre, de mindig látom magam előtt a hardware-t, a limitációkat.

Egyébként azt, hogy Lennart mennyire tud programozni, igazolja a gyakorlat. A pulseaudio majdnem 14 főverziót megélt, s a mai napig nem működőképes, ez az időzítési probléma nincs megoldva. A pipewire tart 0.3.15-nél, és szépen szól. Igaz, nem Lennart írta, hanem Wim.

A programozás egyébként nem azonos a magas szintű nyelveken történő programozással, és tudom, hogy egyesek szerint a C++ az assembly picivel közérthetőbb formája. :)

A pulseaudio működése erősen függ attól, milyen alsa driver-t használ az alsó rétegben. A gépteljesítménytől is függ, a választott resampling algoritmustól is. Mert ez a VoIP kliens fix 48 kHz-en dolgozik, a hangkártya meg sok esetben 44.1 kHz-en.

A pulse csak bizonyos konfigurációk esetén lesz használhatatlanul rossz. Nem mindig az. De a hardware-től ez döntően függ.