( hajbazer | 2020. 10. 31., szo – 15:27 )

Nem, nem lennének bőven elegek a 386-osok. Például nem lennének alkalmasak nagyfelbontású (320x240-nél nagyobb) képek gyors kezelésére, multimédiára, illetve kezdetleges weblapok (HTML 4 és alatta) gyors renderelésére sem, akármilyen böngészővel. Most pedig jön a lényeg: azért nem lennének alkalmasak, mert a hardver nem teszi lehetővé azt, hogy akár egy 360p videót lejátssz egy 386-oson, nemhogy egy 480p-t vagy 720p-t, ahonnan élvezhetővé válik, és az exponenciális görbe egyre közelíti azt a vonalat, ahonnét már csak illúzió a jobb minőség. Az okok viszonylag egyszerűek: az alaplap és a processzor átviteli csatornáin nincs elég sávszélesség, tehát lehet akármilyen hatékony szoftvered, az az adott rendszerre nézve "bloat" lesz. Valójában pedig azért nem lesz bloat, mert nem erre való a rendszer.

Közben megjegyezném, hogy igen, tisztában vagyok vele, hogy ez is egy újabb, elbaszott kísérlet a részedről arra, hogy egyenlőségjelet tegyél a 386-os és bármilyen annál újabb, ma réginek számító hardver használata közé és a véleményemet a személyemmel együtt betuszkold abba a bizonyos skatulyádba, amire az van írva, hogy "újtól menekülő álszent, aki nem a legrégebbit használja".

A rossz hírem az, hogy ez most sem jön össze, ugyanis az elmúlt évtized régi számítógépei nem hardveresen alkalmatlanok arra, hogy egy 720p vagy akár egy 1080p videót 30-60 FPS-en lejátsszanak, egy hatékonyra megírt, színes-szagos, részletekben gazdag HTML4 oldalt gyorsan lerendereljenek (minimális JS-sel). Egyszerűen csak a szoftverek és az operációs rendszerek igényelnek több erőforrást ugyanazokhoz a feladatokhoz, hogy a divatbuzi sztárfejlesztők kényelmes segge alatt puha maradjon a babzsák. Így valósítják meg kvázi ugyanazt a funkcionalitást ma gigabájtokat zabáló javascriptek, .Net-bloat-betétek, programnyelvnek csúfolt scriptnyelveken írt amatőrködések, mint 10-15 éve, általában normálisan megírt, natív szoftverek. Ennek pedig csak egy részhalmaza az, amit meg tudnának valósítani ma is a 386-osok.